Kaple sv. Kříže

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mne, podle čeho (koho) je pojmenována kaple na Karlštejně - kaple sv. Kříže. Proč zrovna toto pojmenování? Má to i nějakou spojitost se svatým Janem od Kříže? A jaký význam má slovo "kříž" ve jméně tohoto světce? Moc děkuji za zodpovězení dotazů.

Odpověď

Dobrý den,

dříve, kdy náboženství mělo ve společnosti určující duchovní roli, nebyly kostely a kaple zasvěcovány pouze světcům, ale i náboženským symbolům a relikviím.

Kaple sv. Kříže na Karlštejně neměla sloužit pouze pro uchování panovnických (říšských i zemských) klenotů, ale také zde bylo uloženo mnoho biblických relikvií a ostatků svatých, jako např. relikvie Kristova utrpení: trn z trnové koruny, dřevo kříže, hřeb a kopí sv. Longina.

Kříž byl v křesťanství nejvýznamnější relikvie s ohromnou symbolikou. Jako dvojí spojení bodů stojících diametrálně proti sobě je kříž symbolem sjednocení extrémů (př. nebes a země), syntézy a míry. Slučují se v něm čas a prostor. Kříž je nejuniverzálnějším symbolem zprostředkování a prostředníka - dávno předtím než jej přejala křesťanská symbolika. V ní získal svůj význam Kristovou smrtí na kříži, která se v antickém myšlení jevila nadevše bolestivou a potupnou. Kříž se poté stal v církvi klíčovým teologickým pojmem, znamením spásy. Stal se nejenom znamením utrpení, ale také vítězství v Kristu a tím se stal znamením křesťanství.

Jan od Kříže, nebo též z Kříže, byl mystický teolog a básník, který žil mezi léty 1542-1591, z toho důvodu nemůže mít nic společného s kaplí sv. Kříže na Karlštejně, která byla vysvěcena r. 1365.

Svatý Jan od Kříže se vlastním jmenoval Jan de Yepes. Byl členem řádu karmelitánů a nejlepším systematickým teologem mystiky.

Původ přízviska "od Kříže" může znamenat mnoho významů a s největší pravděpodobností tuto informaci nelze dohledat. Mohou nám ale napomoci jeho atributy, mezi které patří: velký kříž, zjevení Krista držícího kříž nebo vidění Krista na kříži. Se sv. Janem od Kříže se pojí nápis "Pati et contemni" (trpět a být v opovržení). S těmito významy se pojí kříž a odtud mohlo vzejít přízvisko.

Použité zdroje

ATTWATER, Donald a SVOBODA, Petr, ed. Slovník svatých. Překlad Jitka Matějů. 2., revidované a dopl. vyd. Vimperk: Papyrus, 1993. 436 s. ISBN 80-901365-7-5.

HEINZ-MOHR, Gerd. Lexikon symbolů: obrazy a znaky křesťanského umění. Překlad Eva Urbánková. Vyd. 1. Praha: Volvox Globator, 1999. 318 s. ISBN 80-7207-300-1.

CHYSKÝ, Čeněk. Karlštejn: Dějiny a průvodce hradem. Druhé vydání. Praha: Orbis, 1946. 31-[II] s. Sbírka průvodců Orbis; Čís. 14.

PFLEIDERER, Rudolf a MATĚJŮ, Jitka, ed. Atributy světců. Překlad Jitka Matějů. 3., upr. vyd. Praha: Unicornis, 2008. 159 s. ISBN 978-80-86562-10-0.

RULÍŠEK, Hynek. Postavy, atributy, symboly: slovník křesťanské ikonografie. Vyd. 1. V Hluboké nad Vltavou: Alšova jihočeská galerie, 2005. [500] s. ISBN 80-85857-48-0.

STUDENÝ, Jaroslav. Křesťanské symboly. Olomouc: [s.n.], 1992. 369 s.

Odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wi[…]%BDch_karmelit%C3%A1n%C5%AF

https://cs.wikipedia.org/[…]/Kaple_svat%C3%A9ho_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe_(Karl%C5%A1tejn)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_od_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe

https://cs.wikipedia.org/[…]/Kaple_svat%C3%A9ho_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe_(Karl%C5%A1tejn)

https://otik.uk.zcu.cz/[…]/MACHOVCOVAbakalarska%20prace.pdf?sequence=1