Kapacita špilberského vězení

Text dotazu

Dobrý den,
kolik vězňů bylo na Špilberku vězněno v době Rakouské monarchie? Jaká byla jeho kapacita?

Odpověď

Dobrý den,

kapacita vězení na Špilberku se v průběhu času měnila. Na začátku v roce 1783 celková kapacita původní vězeňské budovy i s novou přístavbou činila 82 míst pro obyčejné vězně a 6, v případě potřeby až 8 míst pro vězně státní. Dále zde mohlo být umístě osm dozorců a oba profousové. V roce 1785 se na Špilberku nacházelo 161 vězňů, v roce 1798 228. Máte-li zájem o podrobnější informace o provozu a historii věznice, mohu Vám určitě doporučit níže uvedenou publikaci, která je pro naše čtenáře dostupná také online.

VANĚK, Jiří. Kasematy Špilberk: barokní pevnostní stavba a vězení : expozice Muzea města Brna 1992. Brno: Muzeum města Brna, 1992. Dostupné také z: http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/uuid/uuid:f78a17d0-ae06-11e9-9209-005056827e51.