Kanibalismus

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, kde na světě se v současnosti vyskytují kultury
s pozitivním postojem ke kanibalismu a za jakým účelem (popřípadě z jakých
důvodů nebo za jakých okolností) jej praktikují?

Odpověď

Dobrý den,
důvody kanibalismu by se daly rozdělit na kulturní, podnícené vnějšími extrémními podmínkami a kanibalismus jednotlivců či menších skupin zapříčiněný duševní nemocí či určitým druhem kolektivního fanatismu.
Kulturní kanibalismus, ve kterém byly důležité obřady, mýty a pověry vztahující se ke konzumaci lidských bytostí, v současné době prakticky vymizel. Je pravděpodobné, že ke kanibalismu dosud dochází v Africe (např. v Kongu), v Indonésii byla v roce 1995 objevena vesnice, ve které byl kanibalismus taktéž provozován. V těchto případech je lidské maso konzumováno z kulturních a rituálních (náboženských) důvodů a jako akt pomsty, často je uváděn i důvod, že jim tento druh masa prostě chutná více než ostatní a je snadno dostupný.
V jihoamerické Guyaně jsou kanibalstvím nechvalně proslulí kmenoví čarodějové zvaní Kainamaové, kteří své rituály snad stále praktikují.

Některé níže uvedené publikace poukazují na zvýšený počet případů kanibalismu v zemích bývalého Sovětském svazu. V tomto případě je počínání místních lidí spojováno se špatnou ekonomickou situací.
Po celém světě se objevují případy jednotlivců, které ke kanibalismu dovedla duševní nemoc spojená s určitými představami a touhami.

Více informací můžete nalézt v publikacích:
*  CONSTANTINE, Nathan. Dějiny kanibalismu : od starověkých kultur po boj o přežití a moderní psychopaty. 1.vyd. Praha : Brána, 2008.ISBN 978-80-7243-344-5.
*  DIEHL, Daniel. Historie kanibalismu, aneb, Ochutnej svého souseda. 1.vyd.
Praha : Práh, 2007. ISBN 978-80-7252-193-7.
*  HOGG, Garry. Kanibalové a jejich oběti : existují ještě? 1. vyd. Praha :
Svoboda, 1995. ISBN 80-205-0439-7.
*  BLACK, Ray. Nejkrutější kanibalové v dějinách. 1.vyd. Frýdek-Místek :
Alpress, 2010. ISBN 978-80-7362-770-6.
*  HUBINGER, Václav. Lidojedství. 1.vyd. Praha : Public History, 1996. ISBN 80-902193-0-6.