Kanéfóré

Text dotazu

Kdo je kanéfóré? Jedná se zřejmě o egyptologický termín nebo o něco ze starověkého Egypta. Slovo kdo je zřejmě formulováno správně, tudíž to musí být nějaká osoba.

Odpověď

Kanéfory byl název pro krásné dívky, které pocházely z předních athénských rodin; při oslavách k poctě Athény, Déméter a Dionýsa nosily v průvodu na hlavách košíčky s posvátným náčiním. Tato služba byla velkým vyznamenáním. Motiv kanéfor představoval častý a oblíbený výtvarný motiv: použit např. při sochařské výzdobě Parthenónu na vlysu (160m dlouhý, 1m vysoký), na kterém je průvod, který se konal vždy za 4 roky na Akropoli jako součást slavností Velkých Panatathénají.Slovoo je řecké, složeno z kaneon=proutěný košíček + foreó=nosím).