kancionály

Text dotazu

Hledam moravskou verzi Michnovy pisne "Chtic aby spal", ktera vznikla na Morave a jmenovala se "Zpivala synu maticka". Pravdepodobne se vyskytovala v kancionalech, mela stejnou melodii,ale slova byla jina. Nevim, zda by bylo mozno ji i najit tady. Vzhledem k tomu, ze o cele pisni vznika cestinarsky clanek, zajimalo by nas, odkdy je dolozena a v jakych kancionalech se vyskytuje. Proste mame zajem o vsechny jeji vyskyty v CR. Kamkoliv dojedeme. Musim vas poprosit o pomoc, nenasla jsem beznym vyhledavanim. Diky Vam.

Odpověď

Konzultovali jsem Vas dotaz s kolegy z Oddeleni rukopisu a starych tisku a take s Hudebnim oddelenim, ale obavame se, ze nakonec Vam mnoho neporadime. V Hudebnim odd., které ma k věci nejbliz a kde by Vam nejlepe pomohli, existuje katalog incipitu pisnovych textu. V nem jsme ale nenasli zadny text zacinajici "Zpivala synu maticka". Je ale dobre mozne, ze by text byl napr. pod "Spivala." nebo i v jiné variante - to byste musela prijit a hledat
sama. Dále me kolegove upozornili na databazi Kabinetu klasickych studii, predpokladam vsak, ze ji znate (http://www.clavmon.cz/clavis/index.htm -
databaze HTB - HYMNORVM THESAVRVS BOHEMICVS), kde je obsazeno několik verzi "Chtic aby spal". Mozna, ze by i v tomto ustavu někdo vedel vice. Jedinou zbyvajici moznosti v Narodni knihovne je prohledavat jednotlive kancionaly. Referencni literaturu k tomu ma Hudebni oddeleni, kde Vam ochotne pomohou i radou (otviraci doba studovny HO:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_oh_stud1.htm.