kanalizace, využití odpařované vody a vznikajícího tepla

Text dotazu

Dobry den, mam takovy nevsedni dotaz v ramci meho architektonicko-designerskeho projektu. Zajima me, zda by bylo teoreticky mozne vyuzit odparovanou vodu z kanalizace k pestovani nejakych rostlin. Ktera by byli uzavrene v nejake sklenene nadobe nad kanalizacnim otvorem. Do jake teploty se da vodni para k tomuto ucelu vyuzit, popripade zda nevite, jake teploty takova konkretni para unikajici z kanalizace dosahuje. Paklize by bylo alespon v teoreticke rovine neco takoveho mozne, jake dalsi parametry by zde musely nezbytne byt. Mam tim na mysli, co nezbytneho by musela splnovat takova nadoba, aby se voda unikajici z kanalizace spravne srazela a zavlazovala tak.

Odpověď

Dobry den,

kolegyně z olomoucké knihovny nám předaly váš dotaz, na nějž se pokoušíme odpovědět. Problematikou, kterou jste nastinil, se bude muset zabyvat odbornik, pokud se nejaky najde.
Posilam vam nekolik kontaktu na specializovanejsi odborna pracoviste, protoze v knihovne vam opravdu nikdo nemuze dat spolehlivou odpoved. V knihach bychom vyklad, navod nebo neco podobneho tezko hledali. Pokud uz nekdo mel podobnou myslenku jako vy, nevznikla z toho nejspis kniha, maximalne to mohlo byt jako jedna z kapitol nebo dokonce jen zminka v nejake jine publikaci nebo clanku. Knihy ale nejsou do takove podrobnosti rozepisovany. Pokud byste chtel svoji myslenku realizovat v nejakem architektonickem zameru, musi byt predem rozpracovana a vyzkousena. Treba je to napad dobry a dal by se zpracovat. Myslim si ale, ze hrozi i nebezpeci, ze se vaseho nametu nekdo ujme a uvede jako novy prvek ve vyuziti unikajici pary z kanalizace. Tim byste ztratil svoje prvenstvi, svuj patent.

Vyzkumny ustav rostlinne vyroby www.vurv.cz Drnovska 507, 161 06 Praha 6 Ruzynl
TELEFON: 233022111
FAX: 233310638
E-MAIL: cropscience@vurv.

Ekotechnicke muzeum, vyzkumne pracoviste stará kanalisační čistírna, Papirenska 6, 160 00 Praha 6 - Bubeneč etmuzeum@volny.cz informace tel. 233325500, tel./fax 233322698, http://www.ekotechnickemuseum.cz/; e-mail: etmuseum@volny.cz

VEOLIA VODA Česká republika, a.s.
Pařížská 11
110 00 Praha 1

Tel.: + 420 222 321 648
Fax: + 420 222 321 650
email: veolia@veoliavoda.cz

Ceska zemedelska univerzita, Agronomicka fakulta http://www.fappz.czu.cz

Ústav zemědělských a potravinářských informací Zemědělská a potravinářská knihovna

Slezská 7, 120 56 Praha 2

http://www.knihovna.uzpi.cz/default.asp?ch=56&typ=5

Jihoceska univerzita v Ceskych Budejovicich Biologická fakulta Branišovská 1160/31 370 05 České Budějovice 2

Telefon: +420 387 772 244
Fax: +420 385 310 366
E-mail: kamisova@marvin.jcu.cz
WWW: http://www.bf.jcu.cz