Kampylobakterie

Text dotazu

Ráda bych se dozvěděla informace o \"kampelobakterii\". Prý je to onemocnění střev objevující se bolestí břicha a průjmem.Je to nemoc \"z kuřecího masa\" a je to druhá nejčastější nemoc po salmoneloze.Jaká je inkubační doba? Jaký je způsob nákazy a přenosu?

Odpověď

Dobrý den,
v příloze je dokument, který shrnuje základní informace o salmonelóze a kampylobakterióze. Adresa zdroje je www.khshk.cz/EPIDA_AKTUAL/ JINE_EPIDA_AKTUAL/sakaobec.doc. Níže jsou uvedeny informace o campylobacterii u zvířat.
Campylobacter:
- u zvířat - druhy vyvolávající infekce reprodukčních orgánů a infekce střeva
- Camyplobacter jejuni je součást mikroflóry střeva u řady druhů savců a ptáků
- je běžným nálezem ve střevě ptáků různých druhů, může však vyvolat infekční kampylobakterovou hepatitidu drůbeže
- kontaminované potraviny nebo přímý kontakt se zvířaty mohou být zdrojem infekce člověka u kterého vyvolává enteritidy (zánět střeva - průjmy...)