Kaligrafie

Text dotazu

Dobrý den,
jsem výtvarník, zabývám se kaligrafií a již delší dobu se marně snažím
sehnat nějakou historickou příručku výuky písma-kaligrafie, metodiku psaní
písma (kaligrafie), vzorníky, nebo předlohy, nebo příručku písařského
řemesla.

Odpověď

Dobrý den,
u nás ve fondu jsou o kaligrafii tyto příručky:

MENHART, Oldřich. Česká škola ornamentálního písma. Praha 1922.

JÍRA, František. Kaligrafie. Systemat. učeb. pro sk., techn, a obch.
kanceláře jakož i samouky
. Hranice 1928.

DYRYNK, Karel. Písma Josefa Váchala : jim vytvořená, řezaná i odlitá a
použitá v jeho knihách.
Brno 1930.

Handbuch der Schrifttarten : Eine Zusaamenstellung der Schriften der
Schriftgiessereien deutscher Zunge nach Gattungen geordne
t. Leipzig

HOFMANN, Josef. Typi manu exsculptarum litterarum gothicarum
Lygia-Missala.
Domažlice 1938.

LOSENAWERN, Johann Jacob. Vorschrifft Teutsch- Lateinisch- und
Francszösischer Schrifften
. Stuttgart 1719.

PAYER, Josef. Systematische Anleitung zur Kalligraphie nach ihrem ganzen
Umfange, nebst Angabe der bisher unbekannten...
Wien 1840.