kalendářní měsíce - původ názvu

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mne význam či výklad z literárně historického
hlediska kalendářních měsíců v latinském jazyce (tedy i v rom.jazycích) :
příklad settembre (překlad snad sedm stínů?), ottombre (osm....) novembre
(devět....) a konečně dicembre (deset ....). Prosím o odpověď děkuji srdečně
s pozdravem

Odpověď

IANUARIUS - první měsíc v římském kalendáři, pojmenovaný podle Iana, boha
všeho počátku, zaveden byl teprve s rozdělením římského roku na 12 měsíců
FEBRUARIUS - měsíc očisty, podle februa=očistné prostředky (vlněné pletence,
řeménky, ratolesti, aj.), kterých se používalo o Luperkáliích, slavených 15.
února ve Faunově jeskyni na sev.-záp. svahu Palatina (svátek Luperků=členů
spolku vyznávajícího kult Fauna, kteří při očišťovacích obřadech běhali
kolem Palatina opásaní kozlími kožemi a šlehali kolemjdoucí februami)
MARTIUS - měsíc zasvěcený italskému božstvu Martovi (první měsíc původního
římského roku)
APRILIS - zřejmě podle aperire (otvírat)
MAIUS - měsíc zasvěcený starolat. bohu Maiovi, ochránci růstu obilí
IUNIUS - snad podle iunius=mladší (příroda v rozpuku)
IULIUS - rodný měsíc Julia Caesara (ve starém kalendáři Quintilis)
AUGUSTUS - k poctě císaře Augusta (původně Sextilis)
SEPTEMBER - sedmý měsíc původního římského roku (počítaje od března)
OCTOBER - osmý měsíc
NOVEMBER - devátý měsíc
DECEMBER - desátý měsíc