Kakadu žlutočečelatý etymologie

Text dotazu

Prosím o sdělení, jaký původ a z čeho vznikl název -čečelatý. Papoušek Kakadu žlutočečelatý má žlutou chocholku, ale zajímala by mě etymologie výrazu -čečelatý.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

koukala jsem do etymologického slovníku a hledala na webu ÚJČ AVČR a našla následující:

Čečel, Čečela vznikla patrně z apel. čečel ‚kolenní čéška‘, v přeneseném významu ‚něco oblého‘,

čečulka ‚špička prstu‘, v přeneseném významu vrchol

Stejný význam mají i slova Čečela, Šešola, Šošola

Jinak přeneseně je čečela název pro chocholku, používá se zejména na Šumpersku a Severní Moravě obecně.

Použité zdroje

http://lexiko.ujc.cas.cz/index.php