Kainovo znamení

Text dotazu

Co znamená rčení: ,,Nosí Kainovo znamení" ?

Odpověď

Dobrý den,

Kain v Bibli syn Adamův, jenž zabil bratra Abela (odtud zločin Kainův = bratrovražda), odsouzen Hospodinem k tuláctví po světě a chráněn zvláštním znamením (znamení Kainovo, Genes. IV, 15), aby ho nikdo nezabil

Zdroj: FLAJŠHANS, V. Živá slova. Sbírka slavných výroků, citátů, hesel, průpovědí atd. Praha: Unie, 1915.

Domníváme se, že, řekne-li se o člověku, že má Kainovo znamení, jedná se o člověka s nějakou vinou, která mu nedovoluje začlenit se do společnosti, je stranou společnosti lidí.