kabaret Červená Sedma

Text dotazu

Dobrý den,
jsem student libereckého gymnázia. Zajímám se o divadlo a nedávno jsem narazil na pojem kabaret červená sedma. Na internetu jsou o tomto kabaretu velmi kusé a stručné informace, viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerven%C3%A1_sedma. Chtěl jsem vás požádat, zdali by nebylo možné mi poskytnout nějaké bližší info nebo alespoň nasměrovat, jaké knize či publikaci bych ho mohl dohledat. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, podrobnější informace byste patrně našel jen v tištěných dokumentech, tedy v knihách nebo časopiseckých článcích. V našich fondech jsme zjistili dvě knihy věnované Červené sedmě a jednu gramodesku (jejich záznamy uvádíme níže). Kniha Smích červené sedmy obsahuje také bibliografii, která by vás mohla dovést k dalším pramenům.
Uvedené publikace má ve svých fondech také Krajská vědecká knihovna v Liberci, kde byste do nich jistě mohl nahlédnout. Informativní pojednání o kabaretu Červená sedma s odkazy na literaturu najdete také ve třetím díle Dějin českého divadla (na s. 497-501).

Dějiny českého divadla. 3. [díl], Činohra 1848-1918 / [red. František Černý a Ljuba Klosová ; graf. úprava, přebal, vazba Libor Fára]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 1977. -- 657 s. : il. ; 28 cm

     Hlavni zahlavi    Cerveny, Jiri, 1887-1962
     Nazev               Cervena sedma / [Autor:] Jiri Cerveny ; Uv.:
Frantisek Cerny
     Vydani             1. vyd.
     Nakl. udaje         Praha : Orbis, 1959
     Popis (rozsah)       304, [2] s. : [20] s. fot. pril. ; 8
     Edice                Knihovna divadelni tvorby
     Poznamka            10000 vyt.
     Poznamka            Pozn.: Lya Rihova
     Poznamka            Jmenny rejstrik vyprac. Karel Taus
     Poznamka            S il. a notami v textu
     Poznamka            Barev. zdobene predsadky a tit. list
     Resume              Jeden ze zakladatelu Cervene sedmy vypravi o
osudech prosluleho kabaretu od jeho zacatku pred prvni svetovou valkou az do zaniku r. 1922. Krome kroniky kabaretu a ukazek jeho programu jsou podany charakteristiky cetnych hercu a umelcu, kteri prosli jeho scenou nebo pro ni tvorili, a zachyceny jsou tez osudy jinych kabaretnich souboru dvacatych let..
     Predmet. heslo     Cervena sedma (kabaret literarni ces.) - rok
1909-1922 - vzpominky
     MDT                  792.2(437)(091)
     System. cislo     000464750

     Nazev               Cervena sedma 1907-1922 [zvukovy zaznam] : na
dobovych gramodeskach
     Nakl. udaje         Praha : Radioservis, p2007
     Popis (rozsah)       1 zvukova deska (77:40) : digital, mono ; 12 cm +
1 brozura
     Roky/Sv.             ABA001
     Edice                Edice Fonogram
     Dalsi puvodce     Cerveny, Jiri, 1887-1962
     Dalsi puvodce     Dvorsky, R. A., 1899-1966
     Dalsi korporace    Melody Boys (hudebni skupina)
     Poznamka            Hudba, texty Jiri Cerveny a dalsi
     Poznamka            Vybral a sestavil, poznamka Gabriel Gossel
     Poznamka            Kompaktni deska (ADD)
     Obsahuje             O nezdarnem studentovi -- Letecka ci letni pisen
-- Kupletni pohadka -- Na selskem bale -- Zimni dobrodruzstvi I -- Zimni dobrodruzstvi II -- Nase svatebni -- Pisnicka z mladi -- Hyena -- Zamotane pribuzenstvo -- Cmelak a ruze -- Cerna kukadla -- Cikan -- Tenkrate nam hrala hudba -- Pisnicka o cestovani -- Jeste jedno vino -- Podzimni pisen -- Ukolebavka vanocni -- Valcik z Bohemy -- Pane kapelniku, hrajte mi tu
                          mou! -- Zena -- Tovarnikova dcera -- Srdce matcino
-- Zermanice -- Rude ruze -- Na svatbu's me pozvala
     Predmet. heslo     kabaretni pisne
     Predmet. heslo     popularni pisne -- 1901-1910
     Predmet. heslo     popularni pisne -- 1911-1920
     Predmet. heslo     popularni pisne -- 1921-1930
     Chronolog. udaj     1901-1910
     Chronolog. udaj     1911-1920
     Chronolog. udaj     1921-1930
     Forma, zanr        kompaktni desky
     Skupina Konspektu    784 - Vokalni hudba
     MDT                  784.7:792.73
     MDT                  784.4
     MDT                  (086.76)
     System. cislo     001722043

     Hlavni zahlavi    Kazda, Jaromir, 1948-
     Nazev               Smich Cervene [sedmy] : ze zlate doby ceskeho
kabaretu 1910-1922 / sestavili Jaromir Kazda, Josef Kotek
     Vydani             Vyd. 1.
     Nakl. udaje         Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1981 (Vimperk :
Straz)
     Popis (rozsah)       275 s. : il., portrety, noty ; 21 cm
     Roky/Sv.             ABA001
     ISBN                 (Vaz.) : Kcs 26,00
     Edice                HU-SA
     Dalsi puvodce     Kotek, Josef, 1928-
     Dalsi korporace    Cervena sedma (umelecka skupina)
     Poznamka            10000 vyt.
     Poznamka            Obsahuje bibliografii a bibliograficke odkazy
     Predmet. heslo     Cervena sedma (kabaret ces.) - rok 1910-1922 - stati
a ukazky
     MDT                  885.0-2:792.73(437.10)"1910/1922"
     System. cislo     000122272