K.V. Muttich jako ilustrátor Babičky Boženy Němcové

Text dotazu

Kdy vyšla Babička B.Němcové s ilustracemi K.V.Mutticha a kolikrát.

Odpověď

Základní bibliografie kde jsou uvedena všechna vydání Babičky do r. 1962 vyšla v roce 1962 (Laiske, Miroslav, ed. Bibliografie Boženy Němcové. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1962. 484 s ). V naší knihovně - Sg 48. 175. Laiske uvádí celkem 312 vydání. Podle Souborného katalogu ČR vyšlo po r. 1962 ještě mnoho dalších vydání i když zde nejsou zachyceny úplně všechny knihy a ne u všech zkatalogizovaných je uveden ilustrátor.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici uvádí, že Muttichem ilustrovaná Babička vyšla poprvé roku 1897.http://www.muzeumbn.cz/ilustratori-babicky/

V bázi Česká národní bibliografie Národní knihovny, http://www.nkp.cz jsme nalezli následující záznamy o vydáních Babičky Boženy Němcové, u kterých je uvedena Muttichova ilustrace:

Němcová, Božena. Babička: Obrazy z venkov. života. Praha-Karlín: A. Storch, 1902. 272 s. illustr. K.V. Muttich

Němcová, Božena. Babička : Obrazy venk. života ; Uprav. František Bartoš ; S illustr. K.V. Mutticha, V. Bartoňka, J.F. Hetteše, Fr. Slabého, A. Liebschera a K. Štapfra

Němcová, Božena. Babička: Obrazy z venkov. života. 2 vyd. Praha: E. Šolc, [1914]. 262 s. illustr. K.V. Muttich

Němcová, Božena. Babička: Obrazy venk. života. 4. vyd. Praha: Kober, 1920. 236 s. S illustr. K.V. Mutticha, V. Bartoňka, J.F. Hetteše, Fr. Slabého, A. Liebschera a K. Štapfra

Němcová, Božena. Babička: obrazy z venkov. života. 3. vyd. Praha: Šolc a Šimáček, 1923. 262 s. illustr. K.V. Muttich
Němcová, Božena. Babička Boženy Němcové. 10. vyd. Praha: Kober, [1925]. 1 l., 250 s. S illustr. K.V. Mutticha, V. Bartoňka, J.F. Hetteše, Fr. Slabého, A. Liebschera a K. Štapfra

Němcová, Božena. Babička. Jedenácté ilustrované vydání. V Praze: I.L. Kober, [1936]. 250 s.

Sebrané spisy / Božena Němcová; Sv. I. Ilustrovali čeští malíři: V. Bartoněk, L. Borůvka, J. Goth, P. Körber, K.V. Muttich, Frant. Bíza, F. Slabý, K. Štapfer, J. Ullrich, K. Thuma

Zajímavé jsou i www stránky sběratelky různých vydání Babičky: http://babicka.webnode.cz/.