K jakému literárnímu směru patřil C.S.Lewis?

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat do jakého literárně-uměleckého směru bývá řazen britský spisovatel C. S. Lewis?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý dne,

V bázi Národních autorit ČR (https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000062214&local_base=AUT) je Clive Staples Lewis (1898-1963) označen jako "Irský křesťanský spisovatel, též autor fantasy cyklu Letopisy Narnie".

Prošli jsme i několik slovníků anglické literatury a databáze Literature online a Literature resource center (http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju/prehled-lic-zdroju/#lion).

Lewisovo dílo je poměrně různorodé a nezdá se, že by patřil do jednoho konkrétního literárního směru. V jeho dílech se velmi často objevuje aspekt křesťanství, morálky. Některá jeho díla pak mají prvky sci-fi či fantasy.

Clive Lewis se narodil v irském Belfastu a byl hrdý na to, že je Ir. Od dětství cítil velkou vášeň pro irské mýty, irskou literaturu, zajímal se o keltské pohanství, nicméně nakonec se vrátil zpět ke křesťanství. Silně ho ovlivnili např. spisovatelé George MacDonald a J. R. R. Tolkien.

Zmíněný motiv křesťanství se objevuje např. v  knize The Pilgrim´s Regress (1933), jejímž námětem je ústup od povýšenosti moderního intelektualismu k náboženským jistotám. Tato kniha je i odrazem zmíněného Lewisova obrácení zpět ke křesťanství. Lewis je také autorem několika teologických spisů (The Problem of Pain, The Screwtape Letters, Mere Christianity).

Zajímal  se i o alegorii jako tvořivou a imaginativní složku literatury. Tento jeho zájem se projevil i na morálně a nábožensky pojaté sci-fi trilogii Out of the Silent Planet.

V neposlední řadě je možné motiv křesťanství spojit i s Lewisovým souborem sedmi fantastických próz pro děti The Chronicles of Narnia (1950-1956, česky vyšly Letopisy Narnie poprvé v letech 1991-1993). Letopisy Narnie jsou často pokládány za alegorii křesťanství, v níž Aslan reprezentuje Krista a Bílá čarodějnice síly zla či hříchu.  Série čerpá z mnoha legend a literárních tradicí (artušovská legenda, řecká mytologie, lidové příběhy a pohádky ...).

V některých zdrojích je také označován jako moderní Jonathan Swift, zejména v souvislosti s knihou např. Perelandra, jež je přirovnávána ke Guliverovým cestám.

Použité zdroje

PROCHÁZKA, Martin, ed. et al. Slovník spisovatelů. 2., opr. a dopl. vyd. Praha: Libri, 2003. s. 462. ISBN 80-7277-131-0.

* The Concise Oxford Companion to English Literature. Oxford: Oxford University Press, 1987. s. 325. ISBN 0-19-866140-1.

* Ousby, Ian. The Cambridge guide to literature in English. 1st publ. Cambridge: Cambridge University Press, 1993. s. 547-548. ISBN 0-521-44086-6.

* Kirkpatrick, D. L., ed. Reference Guide to English Literature. Vol. 2, Writers H-Z. 2. ed. Chicago: St. James Pr., 1991. S. 867-869. ISBN 1-55862-079-6.

* databáze Literature online a Literature resource center (http://www.nkp.cz/[…]/#lion)