K.H.Mácha: prvotisk Máje z r. 1836

Text dotazu

Dobrý den,
prosím sdělte, v kterých letech byly vydány kopie uvedeného prvotisku, zda a jak byly označeny jako kopie a jak poznat pravost skutečného 1.autorského vydání Máje.

Odpověď

Dobrý den,

Bibliografie "Máj" K. H. Máchy 1836-1956 (obsahuje soupis vydání Máje do r. 1956 včetně údajů o ilustrátorech apod.).

KUNCOVÁ, Julie. Máj K.H. Máchy: 1836-1956: (Soupis všech vydání Máje a knižní literatury o K.H. Máchovi z let 1932-1956). Praha : Národní knihovna, 1956.

Soupis vydání Máje z let 1836-1956 vyšel jako zvláštní sešit č.3 Bibliografického katalogu ČSR, České knihy 1956, 15.9.1956 a v Národní knihovně ČR je ho možno studovat např. v Referenčním centru NK ČR pod signaturou 54 D 4796, RC 929(01) MÁCHA.

V Referenčním centru NK ČR je ve volném výběru i Výběrová bibliografie o životě a díle K. H. Máchy s názvem Karel Hynek Mácha. Praha: Státní knihovna ČSR, 1986. Sine siglo, RC 929(01) MÁCHA.

V obou těchto bibliografiích je uvedeno číslo vydání Máje a jedná-li se např. o reprint původního vydání z roku 1836 apod.

Pro pozdější období souhrnný pramen neexistuje, lze ale kombinovat zdrojů několik.

Pro období do r. 1995 je možné využít naskenované lístkové katalogy NK ČR (https://retris.nkp.cz/). Vzhledem k tomu, že do r. 1956 existuje bibliografie, stačí projít Generální katalog II.

Od roku 1996 báze NKC plně nahrazuje lístkové katalogy i tištěné bibliografie.

Zadáním hesla Máj, Mácha do elektronického katalogu Národní knihovny, na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC, získáte seznam prakticky všech vydání Máje. Ve většině případů záznam obsahuje kromě čísla vydání i poznámku, že se jedná např. o faksimile.

Předpokládáme, že máte nějaké vydání Máje a zajímá Vás, jak poznáte stáří.

Pokud není v knize uvedeno vydání nebo přímo rok vydání, otázku, jak poznat pravost prvního vydání, Vám  musí odpovědět odborníci povolanější. S touto problematikou by si měli umět poradit literární historici nebo archiváři, příp. znalí pracovníci antikvariátů. Spis je třeba zkoumat z mnoha hledisek (text, vazba, tiskařská čerň, papír aj.).

Pro zajímavost - pozůstalost K.H.Máchy je částečně v Literárním archivu Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově, část je v Památníku K.H.Máchy v Litoměřicích. V LA PNP mají uloženu část pozůstalosti K.H.Máchy, viz záznam níže, včetně nalezených zdařilých či méně zdařilých falzifikátů rukopisů K.H.Máchy, které byly LA PNP v průběhu let občas nabízeny.

Literární archiv Památníku národního písemnictví Číslo fondu/sbírky 1030 Název fondu/sbírky Mácha Karel Hynek Značka fondu/sbírky Datace 1810 - 1960 Přístupnost Původce MÁCHA Karel Hynek 1810 - 1836; právník, básník, prozaik.

Skartace

Části uložené jinde Památník K. H. Máchy v Litoměřicích.

Popis 1. Doklady a) vlastní; b) rodinné (M. Mácha); c) týkající se fondu (odborné popisy). 2. Korespondence a) přijatá; b) odeslaná; c) cizí. 3.

Rukopisy a) vlastní (poezie, próza, poznámky, deníky); b) cizí (opisy, falza, M. Mácha). 4. Tisky (o K. H. Máchovi). 5. Výstřižky. 6. Dokumentace (fotokopie rukopisů). 7. Varia (kresby, hmotné památky).

 Nezpracováno Zpracováno Inventarizováno Metráž (bm) 2,1 0 0 Jazyk Místo vzniku Tématické skupiny URL digitalizovaného fondu.