Julius Taussig aj.

Text dotazu

Hezký den,
rád bych se zeptal, zda existují nějaké knihy/články/studie, které se věnují
tětmto osobnostem:

JUDr. Julius Taussig (1857 - 1940)

JUDr. Viktor Budlovský (1891 - 1939)

Emil Schoenbaum (1882 - 1967 Mexiko)

Budu Vám velmi vděčný za každou informaci, velmi děkuji a přeji Vám pěkný den!

Odpověď

Dobrý den,

prověřili jsme relevantní knihovní katalogy i článkové databáze, ale články k Juliu Taussigovi a Viktoru Budlovskému jsme nalezli pouze prostřednictvím digitální knihovny Kramerius Národní knihovny ČR (http://kramerius.nkp.cz ), která obsahuje plné texty digitalizovaných starších výtisků novin, časopisů a také monografií. Některé dokumenty však podléhají autorskému právu (periodika obecně s rokem vydání po 1890, monografie po r. 1880) a jejich plné texty nemohou být zpřístupněny volně, ale pouze lokálně, na počítačích v NK ČR.

Níže uvádíme přehled nalezených článků, pokud není uvedeno jinak, články je v plném rozsahu možné prohlížet pouze v budově Národní knihovny.

Články věnované šedesátým narozeninám JUDr. Julia Taussiga (J. Taussig se narodil r. 1862)
* Rozvoj: List svazu Čechů-židů, 13.10.1922, str. 1-3. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29359958

Článek k padesátým narozeninám Julia Taussiga
* Rozvoj: List svazu Čechů-židů, 3.10.1912, str. 1-2. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29166687

Dr. J. Taussig - šedesátníkem
* Rozvoj: List svazu Čechů-židů, 29.9.1922, str. 4.http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/30010435

K sedmdesátinám dra Julia Taussiga z Benešova
* Rozvoj: List svazu Čechů-židů, 30.9.1932, str. 1.http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/29747933

Viktor Budlovský - úmrtní oznámení
* Národní politika, 25.6.1939, str. 14 - úmrtní oznámení (volně dostupné, dokument již není chráněn) http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/18051960

V. Budlovský - oznámení o zasnoubení
* Našinec, 16.2.1927, str. 6. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/7626435

Životopisné informace k osobám J. Taussiga a Emila Schoenbauma jsou dále obsaženy v některých biografických zdrojích. Pokud byste měl zájem si tyto informace projít, nemusíte procházet jednotlivé publikace zvlášť, ale můžete využít souhrnný zdroj World Biographical Archive. Jedná se o rozsáhlý soubor mikrofišových kolekcí, který mj. zahrnuje také Český a slovenský biografický archiv. Mikrofiše jsou dostupné prezenčně v Referenčním centru uživatelům s průkazem NK ČR nebo jednodenní vstupenkou do studoven. Součástí kolekce je také online rejstřík World Biographical Index Online, jedná se o placený zdroj, proto v něm mohou vyhledávat pouze registrovaní uživatelé Národní knihovny s platným čtenářským průkazem.

Informace k Juliu Taussigovi jsou k dispozici v Českém a slovenském biografickém archivu na mikrofiši č. 617, pole 243-244 nebo v následujících tištěných zdrojích:

* Almanach českých právníků: k prvnímu sjezdu českých právníků v Praze roku 1904 / vydal Michal Navrátil. Praha: Nákladem vlastním, 1904.

* Almanach československých právníků: životopisný slovník čs. právníků, kteří působili v umění, vědě, krásném písemnictví a politice od Karla IV. počínaje až na naše doby / vydal Michal Navrátil. Praha, 1930.

Údaje k Emilu Schoenbaumovi se nacházejí v několika biografických archivech - v českém, německém, židovském a americkém.

1) Český a slovenský biografický archiv - mikrofiš č. 547, pole 132-140

Zdroje:

* Dolenský, Antonín: Kulturní adresář ČSR : Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. 1. Ročník. Praha: Zeibrdlich, 1934

* Dolenský, Antonín: Kulturní adresář ČSR: Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic. 2. ročník. Praha, 1936

* Who's Who in Central and East-Europe 1933/34 : a Biographical Dictionary Containing about 10.000 Biographies of Prominent People [...] / edited by Stephen Taylor. Zurich : Central European Times, 1935

* Köpfe der Politik, Wirtschaft, Kunst und Wissenschaft in Europa: Tschechoslowakische Republik. Wien: "Neue Freie Presse", 1936.

* Ottův slovník naučný nové doby: dodatky k Velikému Ottovu slovníku naučnému / redakci vede B. Němec. Praha: Otto, 1930-1943. 6 dílů.

* Vavroušek, Bohumil: Literární atlas československý / sebral a sestavil Bohumil Vavroušek. - Praha: Prometheus, 1932-1938. 2 Bde

* Poggendorff, Johann C.: Biographisch-literarisches Handwörterbuch zur Geschichte der exacten Wissenschaften : enthaltend Nachweisungen über Lebensverhältnisse und Leistungen von Mathematikern, Astronomen, Physikern, Chemikern, Mineralogen, Geologen usw. aller Völker und Zeiten / gesammelt von J. C. Poggendorff; Bd. 3: Herausgegeben von B.W. Feddersen und A.J. von Oettingen; Bd. 4: Herausgegeben von Arthur von Oettingen; Bd. 5: redigiert von P. Weinmeister; Bd. 6: red. von Hans Stobbe. - Leipzig : Barth [et al.], 1863-1939. 6 Bde [Titeländerung ab Bd. 5: Biographisch-literarisches Handwörterbuch für Mathematik, Astronomie, Physik, Chemie u. verwandte Wissenschaftsgebiete]

* Poggendorff, Johann C.: Biographisch-literarisches Handwörterbuch der exakten Naturwissenschaften. Berlin , 1956-1992. Bd. 7a-7b.

* Kunc, Jaroslav: Kdy zemřeli ...? : Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1967-1970, 1935-1936 a dodatek do "Kdy zemřeli ... 1937-1966". Praha: Státní knihovna ČSR, 1970. (Bibliografický katalog ČSSR - České knihy 1970. Zvláštní sešit 3. Prosinec 1970).

* Československý biografický slovník / vedoucí autorského kolektivu: Josef Tomeš, Alena Léblová. Praha: Academia, 1992.

2) Deutsches Biographisches Archiv (https://www.nkp.cz/sluzby/mikrofise-archivy#dba) - mikrofiš č. II 1175, pole 209-211

Zdroje:

* Poggendorff, Johann C.: J.C. Poggendorff's Biographisch-literarisches Handwörterbuch für Mathematik, Astronomie, Physik mit Geophysik, Chemie, Kristallographie und verwandte Wissensgebiete / redigiert von Hans Stobbe ; herausgegeben von der Sächsischen Akademie der Wissenschaften zu Leipzig. - Berlin : Chemie, 1936-1939. - Bd VI: 1923-1931, Teil 1-4

* Biographisches Handbuch der deutschsprachigen Emigration nach 1933 / Leitung und Bearbeitung: Werner Röder, Herbert A. Strauss. - München : Saur, 1980-1983. -3 Bde

3) Jüdisches Biographisches Archiv (https://www.nkp.cz/sluzby/mikrofise-archivy#jba) - mikrofiš II 492, pole 278

Zdroj:

* Wlaschek, Rudolf M.: Biographia Judaica Bohemiae. Dortmund: Forschungsstelle Ostmitteleuropa, 1995-1997. 2 Bde. (Veröffentlichungen der Forschungsstelle Ostmitteleuropa an der Universität Dortmund ; B. 52 u. 59).

4) American Biographical Archive (https://www.nkp.cz/sluzby/mikrofise-archivy#aba) - mikrofiš II 541, pole 276

Zdroj:

* Who's Who in Labor : the Authorized Biographies of the Men and Women who Lead Labor in the United States and Canada and of Those Who Deal with Labor.

- authorized 1946 edition. New York : Dryden Press, 1946.

Stručné životopisné informace o E. Schoenbaumovi lze také získat z databáze regionálních autorit Středočeské vědecké knihovny v Kladně (https://svk7.svkkl.cz/arl-kl/cs/detail-kl_us_auth-p0103168-Schoenbaum-Emil-18821967/).

Články k Juliu Taussigovi a Viktoru Budlovskému by mohla obsahovat ještě také databáze CLAN, kterou buduje a prezenčně zpřístupňuje Ústav státu a práva AV ČR (http://www.ilaw.cas.cz/index.php?page=69 ), z databáze lze také objednat rešerši.