Jsou knihovny určeny jen pro "své" čtenáře, či mají sloužit veřejnosti širší?

Text dotazu

Jde mi zejména o konkrétní případ, kdy se záchody na chodbě městské knihovny začaly zamykat se zdůvodněním, že je využíval (myslím že jeden jediný!) místní bezdomovec.
 A nyní, když když přijde třeba náhodný turista, co nechce znečišťovat park, ve kterém knihovna stojí, je vždy před zapůjčením klíčů podroben křížovému (a hlavně nedůstojnému) výslechu, než jsou mu tedy klíče milostivě zapůjčeny.
Byl jsem svědkem dokonce i toho, že paní ředitelka odmítla žáčka na WC pustit se zdůvodněním, že dotyčné dítě nemá v knihovně zřízenou čtenářskou legitimaci.

Šířeji: některé z knihoven se honosí ikonkou křesílka, které naznačuje, že zde najdou sucho a klid i ti v nouzi - může vůbec knihovna šmahem odmítnout vpustit do svých prostor sociálně či ekonomicky slabší občany?
Vždyť do studovny by dle mne měl mít přístup jakýkoliv návštěvník...

Odpověď

Dobrý den,

posláním knihoven je poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb „všem bez rozdílu“.

Mezi tyto služby se řadí například zpřístupňování knihovních dokumentů, poskytování bibliografických, referenčních a faktografických informací, umožnění přístupu k informacím na internetu a mnoho dalšího včetně kulturní, výchovné a vzdělávací činnosti.

Podrobnosti poskytování služeb stanovuje knihovní řád.

Obáváme se, že na Váš dotaz odpověď v literatuře nenajdeme. Knihovna je místo veřejné, jehož pravidla vůči čtenářům stanovuje knihovní řád. Ze zákona musí knihovna poskytnout své služby všem bez rozdílu. Pokud se však najdou čtenáři či návštěvníci, kteří v některých případech nesplňují, ba porušují knihovní řád, je možné jim přístup do knihovny nepovolit. Z Vašeho dotazu není zřejmé, o jakou konkrétní knihovnu se jedná, a tak neznáme znění jejího knihovního řádu.

Co se týká využívání sociálních zařízení v knihovně, z Vašeho popisu vyplývá, že je v daném místě nedostatek veřejných toalet, a knihovna se tak jeví jako vhodné a přístupné místo. Doporučili bychom Vám tedy směrovat Váš dotaz spíše na zřizovatele knihovny či na obecní úřad, aby se Vaším podnětem zabývalo a našlo se tak adekvátní řešení.

Použité zdroje

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-257
https://wiki.knihovna.cz/in[…]=Ve%C5%99ejn%C3%A1_knihovna