Jsou už knihy Andreje Platonova a Isaaka Babela volnými díly?

Text dotazu

Běžně se uvádí, že ochrana autorského díla trvá 70 let po autorově smrti. Před časem jsem narazil na informaci, kterou už neumím najít, že v případě děl, která bylo zakázáno vydávat, se doba autorské ochrany prodlužuje o dobu, po kterou bylo dílo zakázáno.
Chtěl bych požádat o informaci, zda je to pravda nebo ne, a pokud ano, zda se to týká knih Isaaka Babela a Andreje Platonova a pokud ještě volná nejsou, kdy jejich autorská ochrana končí.
Dále jsem se chtěl zeptat, jak je to s autorskou ochranou překladů těchto děl, zda je právní ochrana překladu stejná jako ochrana autorského díla.
Děkuji velice.

Odpověď

Dobrý den,

není nám známo, že by v českém prostředí nebo na úrovni Evropské unie byly takové okolnosti v legislativě týkající se autorských práv zohledňovány. Ve většině zemí se uplatňuje ochrana autorských práv po dobu 70 let od smrti autora, přičemž jejich uplynutí se počítá od prvního dne následujícího roku.

Informace, které uvádíte, se pravděpodobně týkají specifik ruské legislativy na ochranu autorských práv. Legislativa se několikrát měnila, v současnosti by v Rusku rovněž měla platit doba ochrany autorských práv trvající 70 let od smrti autora. Specifikem ale je, že v případě autorů, kteří byli sovětskou mocí pronásledováni a odsouzení, resp. zabiti, a posmrtně došlo k jejich rehabilitaci, autorská práva začínají běžet od roku rehabilitace – v případě I. Babele jde o rok 1954. U A. Platonova jsme se nesetkali s informací o jeho oficiální rehabilitaci. Ruským specifikem také je, že u autorů, kteří tvořili nebo bojovali v období Velké vlastenecké války (1941-1945), se délka autorských práv prodlužuje o čtyři roky.

Podle uvedeného předpokládáme, že u obou uvedených autorů jsou autorská práva stále v platnosti. Babel byl rehabilitován v roce 1954 a jelikož v době války byl již po smrti, autorská práva by měla být platná do roku 2024, resp. do 1. 1. 2025. Platonov zemřel v roce 1951 a zapojil se také do války, tedy předpokládáme, že autorská práva platí do roku 2025, resp. do 1.1.2026. Vycházíme však jen z volných internetových zdrojů, a proto vnímejte prosím naše odhady jen jako úvahy nad zodpovězením Vašeho dotazu. Nemáme legislativní kompetenci Vám úředně potvrdit dané informace a doporučujeme Vám obrátit se s otázkou i na poskytovatele právních služeb. Případně byste mohli kontaktovat i přímo Národní knihovnu Ruska – kontakty naleznete zde: http://nlr.ru/eng/RA2109/contacts.

Co se týče překladů, podle českého autorského zákona je i překlad autorským dílem a podléhá autorskému právu. To znamená, že autorská práva přeloženého díla platí 70 let od smrti překladatele.

Použité zdroje

Zákon č. 121/2000 Sb. Zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon): https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121

https://en.wikipedia.org/[…]/Copyright_law_of_the_European_Union

https://en.wikipedia.org/[…]/Copyright_law_of_the_Russian_Federation

https://cs.wikipedia.org/wiki/Isaak_Babel

https://cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Platonov