Jsou pohádky původně "městskými legendami"?

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mne zda některé pohádky, mohly být v době svého vzniku tím, čím jsou pro nás dnes městské legendy (urban legends). Například taková Červená karkulka, která se procházela v lese a sežral ji strašivý zlý vlk. Měl divný oči a zuby a snad dokonce i uměl mluvit... Původní příběh se pravděpodobně časem měnil, přidal se happyend, a proto se sta pohádkou.
Mohla ve své době nějaká pohádka vzniknout jako strašidelná historka a šířit se podobným stylem "kamarádce kamarádky se to opravdu stalo!"?
A ano, v pohádkách samozřejmě většinou nefigurují města, protože ta jsou výdobytkem moderního věku, a proto název "městké legendy" je mírně zavádějící.

Odpověď

K tomuto dotazu doporučuji studii nejznámějšího současného antropologa zabývajícícho se "městskými mýty" - Petra Janečka, je dostupna zde :
http://antropologie.zcu.cz/mestske-legendy-na-pomezi-oboruantropologicky-folkloristicky-nebo-sociologicky-diskurs