Jsou informace o nás publikované jinými lidmi součástí naší digitální stopy?

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda jsou informace o nás publikované jinými lidmi součástí naší digitální stopy. Existuje nějaká uznávaná definice, která to připouští? A může mít tedy i člověk žijící v sedmnáctém století digitální stopu?

Dotaz vznáším na základě informací z tohoto článku: https://www.irozhlas.cz/ved[…]ocialni-site_2003041900_tkr

Děkuji a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,
velmi pěkně je o digitální stopě pojednáno na webu projektu Internetem bezpečně viz zde: https://www.internetembezpecne.cz/internetem-bezpecne/dobre-vedet/digitalni-stopa/  nebo na metodickém portálu RVP, více zde https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/12943/DIGITALNI-STOPY-A-DIGITALNI-IDENTITA.html/. Druhý článek obsahuje na konci i řadu zdrojů, ze kterých autor čerpal a které o tématu pojednávají podrobněji, pokud se tématem chcete dále zabývat.
Velmi zjednodušeně lze říci, že ano, informace publikované druhými o nás jsou také součástí naší digitální stopy. Avšak tvoří celek s informacemi, které zanecháváme ať již vědomě nebo nevědomě na internetu (včetně údajů o našem připojení, prohlížení různých webových stránek apod.) - tento celek je naší digitální stopou, která o nás hodně vypovídá.
Na otázku, zda může mít člověk žijící v 17. století digitální stopu, bychom z pohledu definice digitální stopy odpověděli, že nemůže. Samotné zveřejnění již dříve veřejných informací o něm, ev. jeho díle v elektronických zdrojích na internetu není totéž, jako po sobě zanechat digitální stopu.