Jsou informace o nás publikované jinými lidmi součástí naší digitální stopy?

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, zda jsou informace o nás publikované jinými lidmi součástí naší digitální stopy. Existuje nějaká uznávaná definice, která to připouští? A může mít tedy i člověk žijící v sedmnáctém století digitální stopu?

Dotaz vznáším na základě informací z tohoto článku: https://www.irozhlas.cz/ved[…]ocialni-site_2003041900_tkr

Děkuji a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,
velmi pěkně je o digitální stopě pojednáno na webu projektu Internetem bezpečně viz zde: https://www.internetembezpecne.cz/internetem-bezpecne/dobre-vedet/digitalni-stopa/  nebo na metodickém portálu RVP, více zde https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/12943/DIGITALNI-STOPY-A-DIGITALNI-IDENTITA.html/. Druhý článek obsahuje na konci i řadu zdrojů, ze kterých autor čerpal a které o tématu pojednávají podrobněji, pokud se tématem chcete dále zabývat.
Velmi zjednodušeně lze říci, že ano, informace publikované druhými o nás jsou také součástí naší digitální stopy. Avšak tvoří celek s informacemi, které zanecháváme ať již vědomě nebo nevědomě na internetu (včetně údajů o našem připojení, prohlížení různých webových stránek apod.) - tento celek je naší digitální stopou, která o nás hodně vypovídá.
Na otázku, zda může mít člověk žijící v 17. století digitální stopu, bychom z pohledu definice digitální stopy odpověděli, že nemůže. Samotné zveřejnění již dříve veřejných informací o něm, ev. jeho díle v elektronických zdrojích na internetu není totéž, jako po sobě zanechat digitální stopu.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.04.2020 20:34

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu