Jsou brambůrky potomci brambor ?

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě jestli jsou brambůrky děti brambor a jestliže ano jak brambory rodí ?

Odpověď

Dobrý den,

brambůrky nejsou „potomci“ brambor, nýbrž jsou z brambor vyráběny.

Lilek brambor je rostlina, která se rozmnožuje vegetativně z hlíz a plodí zase jenom brambory.

Brambůrky neboli bramborové lupínky, či chipsy, jsou vyráběné z plátků brambor, smažené na oleji a dochucované solí, či jinými ingrediencemi.

Pro zajímavost lze doplnit, že první brambůrky údajně vyrobil 24. srpna 1853 indiánský kuchař George Crum v Moon's Lake House poblíž Saratoga Springs v New Yorku. Kuchař byl prý rozezlen zákazníkem, který si objednal francouzské brambory a následně je nechal vrátit kuchaři s tím, že jsou plátky brambor moc silné. Crum nakrájel plátky brambor tak tenké, že nešly uvařit v rozpáleném oleji v kotlíku, a proto je usmažil. Ačkoliv kuchař očekával další kritiku, hosté byli z této pochutiny velmi nadšeni.

Co se týče vlivu na zdraví jedince, vědci z Technické univerzity v Mnichově prokázali ve smažených chipsech přítomnost rakovinotvorné látky glycidamidu, což je látka, jež vzniká při zahřívání produktů z brambor.

Abyste si mohl udělat konkrétnější představu o tom, jak brambůrky vznikají, přikládáme video, kde je hezky zachycen celý výrobní proces.

Použité zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lilek_brambor
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bramb%C5%AFrky
https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10004516-vina

Obor

Zemědělství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.01.2016 10:36

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu