Jsem česká kniha

Text dotazu

Potřeboval bych vědět kdo zavedl, případně i zrušil (bylo-li zrušeno) razítko (razítkování) knih v knihovnách označením \"JSEM ČESKÁ KNIHA...\". Pokud si nikdo nebude moci vzpomenout, tak kde bych to případně našel. Zatím se mi nedařilo. Zkouším nyní pracovat podle hesla : \"Nakupujte u odborníků\".
Děkuji.

Odpověď

Celý text zní: „Jsem česká kniha Posilovala jsem český národ v těžkých dobách Chci mu ještě dlouho sloužit a proto mě šetři! – Děkuji!“ Najdete jej např. na stránkách knihovny v České Skalici: http://www.knihovna.ceskaskalice.cz/.
Bohužel se nám nepodařilo jednoznačně zjistit, kdy a jak text vznikl a kdy přestal být užíván. Dotaz prošel mezi velkým počtem českých knihovníků a posléze se jako nejpravděpodobnější jeví, že vznikl někdy v době první republiky a byl používán v knihovnách na území s převahou německého obyvatelstva. Tedy pro odlišení českých knih a zřejmě i posílení národního vědomí. To potvrzují svědectví z oblasti dřívějších Sudet. Většina těch, kdo se s razítkem setkali, hovoří o době druhé světové války nebo po ní. U straších knih bylo možné se s razítkem setka samozřejmě ještě později.
Otázku pokládáme za otevřenou, momentálně více říci nedokážeme.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.02.2008 13:54

Jiri Tichy píše:
Středa 15.04.2020 23:09
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu