Joshua .

Text dotazu

Vnuk má jméno Joshua. Jaký má význam toto jméno a hlavně kdy má svátek ? V kterých zemích je nejčastěji používáno? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jméno Joshua je anglickou podobou jména Jozue. Což je biblické jméno hebrejského původu (z hebr. Jehošua). Jeho variantou je Ježíš - Jesus, znamená "Bůh je pomoc, Bůh spasí, pomůže". U nás se nevžilo, podle staršího kalendáře se Jozue v Čechách slavil 4. ledna. A podle databáze www.nasejmena.cz je toto jméno slaveno 1.9. Nevíme kde momentálně Vaše děti a vnuk žijí. Ale pokud nežijí v Čechách, pravděpodobně budou svátek slavit jiný den než se slaví v Čechách či vůbec. V některých zemích se svátky totiž neslaví.

Celosvětové tabulky častosti jmen v jednotlivých zemích se nám najít nepodařilo, ale vzhledem k tomu, že se jedná o anglickou podobu jména, bude se používat nejčastěji pravděpodobně v anglicky mluvících zemích. V Čechách má toto jméno 62 lidí je tak na 1263. místě nejčastěji používaných jmen v ČR.

Použité zdroje

* www.nasejmena.cz
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.