Josef Holeček: "Vysoké hráze třeba",

Text dotazu

Tuším, že v některém ročníku "Zlaté Prahy" okolo r. 1900 uveřejnoval na pokračování Josef Holeček román !V\soké hráze třeba". Proosil bych o upřesnění ročníku,ev. kde je možno toto si přečíst. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, článek či reportáž Josefa Holečka "Vysoké hráze třeba", vycházela na pokračování ve Zlaté Praze roč. 18, r. 1900-01. Začátek je v čísle 1 na straně 6. První pokračování má podtitul Nová kapitola ze "Zájezdu na Rus". Nejde nejspíše o román v pravém slova smyslu, protože Holeček tu líčí svou cestu do Ruska. Časopis je k dispozici v Národní knihovně v rámci portálu Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do?lang=cs - přístup pouze v NK ČR). Popř. na mikrofilmu.
Údaj jsme zjistili v portálu Kramerius, kde je možné vyhledávat v plném textu naskenovaných dokumentů. Publikace vydané  po r. 1880 ovšem není možné v Krameriu prohlíže mimo Národní knihovnu.