Josef Dobrovský - modrý abbé

Text dotazu

Velmi vas prosim o vysvetleni, proc se Josefu Dobrovskemu rikalo MODRY ABBE. Děkuji za ochotu. Pěkný den.

Odpověď

Dobry den. Prezdivka vznikla jednak z toho, ze Dobrovsky byl knezem, ale nevykonaval svuj urad (proto abbe), jednak pro jeho zalibu v modre barve. Cela vec ale vznikla az po Dobrovskeho smrti, tedy za jeho zivota toto pojmenovani uzivano nebylo. Autorem prezdivky je spisovatel A. V. Smilovsky. Ten se seznamil s paterem Livorou, ktery byl drive kaplanem v Poleni u Chudenic, kde Dobrovsky byval letnim hostem. Dobrovsky tu chodival v modrem kabate, modrych kalhotach, modrem nakrcniku, modrych strevicich, pouzival modre kapesniky i jeho bible byla modra. Smilovsky prezdivku pouzil v novele Za rannich cervanku, ktera poprve vysla v casopise Osveta v roce 1875. Odsud se spojeni modry abbe zapsalo do povedomi.
Informaci jsme cerpali z knihy:
Premysl Veverka : Ani abbe, ani modry. Epizoda ze zivota Josefa Dobrovskeho. Ceskoslovensky spisovatel. Praha 1989, s. 9.