Josef Brukner

Text dotazu

Dobrý den, sháním jakékoliv informace o životě a díle spisovatele pro děti Josefa Bruknera. Byla bych vděčná za rozbor některého jeho díla.

Odpověď

Josef Brukner (15.2.1932 v Písku)
básník, překladatel, editor; pís. gymnazium (mat. 1951), abs. dramaturgie a film. vědy (AMU 1957). Redaktor v SNDK (1958-), 1960-72 Čs. spisovatel (regigoval knihy vydávané v Klubu přátel poezie). 1972-77 se věnuje literatuře. Pak působil jako varhaník, kostelník a topič ve sboru Čs. církve husitské v Praze. Pedagog Lid. školy umění (1985-). Šéfredaktor čas. Mateřídouška (1990-).
Prvotinou Malá abeceda (1958) se zařadil mezi básníky tzv. poezie všedního dne (okruh čas. Květen). Zvlášť v poezii pro děti je charakteristická jednoduchová písňová forma, humor a hravost. Publikoval literární, filmové a výtvarné kritiky, autor scénářů k telev. večerníčkům (mj. Kocour Mikeš).
(Podrobněji v: Slovník českých spisovatelů. Praha : Nakladatelství Libri, 2000 ; Slovník českých spisovatelů od roku 1945. D. 1 : A-L. Praha : Nakladatelství Brána, 1995).
O Malé abecedě:
Červenka, Miroslav. Holub a Brukner. In: Z dějin českého myšlení o literatuře 2, 1948-1958. antologie k Dějinám české literatury 1945-1990. Praha : Ú. pro čes. lit. AV ČR, 2002, s. 564-572; Málková, Iva: Časopis Květen a pět prvotin. In: Česká literatura. Roč. 42, č. 4 (1994), s. 357-365.
O autorovi:
Čistý zrak. In : Zlatý máj. Roč. 35, č. 4 (1991), s. 215-218; Toman, Jaroslav. Josef Brukner sedmdesátníkem. In: Ladění. Roč. 7(12), č. 1 (2002), s. 40-41.
Přehled díla získáte na stránkách NK ČR (www.nkp.cz , báze NKC, ve vyhledávání zadat autora, jako druh dokumentu knihy, zobrazí se 99 záznamů).