Johan Dietenberger

Text dotazu

Dobrý den!
Snažím se najít úplný výtisk níže popsané knihy, abych jej mohla porovnat s
knihou, kterou restauruji. První dvě složky jsou totiž poškozené natolik, že
je problém sestavit frafmenty stránek ve správném pořadí.

Das Newe Testament zum anderen mall
Durch D. Johan Dietenberger ver...
fleslicher aus...ngen
MDXL

Předem velice děkuji!

Odpověď

Dobrý den,
z Vašich popisků jsme zjistili, že se vzhledem k níže uvedené poznámce s největší pravděpodobností jedná o knihu (záznam z Library Network of Western
Switzerland):
Biblia, beider Allt unnd Neuwen Testamenten, fleissig, treülich und Christlich nach alter in Christlicher Kirchen gehabter Translation mit ausslegung etlicher dunckeler ort unnd besserung vieler verrückter wordt und sprüch so biss anhere in andern kurtz aussgangnen theutschen Bibeln gespurt und gesehen / durch D. Johan. Dietenberger zum andern mall corrigeret und verbessert in synem leben. Getruckt zu Collen : durch Heronem Alopecium, 1540.

Záznam obsahuje poznámku: Avec une seconde page de titre pour le Nouveau Testament : Das Newe Testament, zum anderen mall / durch D. Johann.
Dietenberger verdeutzt und flesslicher aussgangen. - Im Jair unsers Hernn, 1540.
Kniha má hl. název Biblia, beider Allt und Neuwen Testament.

V katalozích českých knihoven jsme tedy nejprve hledali knihu podle hlavního názvu a roku vydání. Nejvíce se dotazu blíží 2 dokumenty, vyhledané v centrálním katalogu UK (vyhledáno pomocí Jednotné informační brány, www.jib.cz, po zadání slova "Dietenberger, 1540". Jedná se o tyto knihy:

* Biblia, beid...Durch Joha... Dietenberger, zum andern mäll. corrigeret un... verbessert in synem leben. Anno, 1540. 503, 144 s. Záznam vytvořen 30.
října 2002. Poškozeno, neúplné.

* Dietenberger, Johannes. Biblia, Alte und Neue Testament*. Augstmänt (?), 1540.
Obě knihy se nachází v knihovně Evagelické teologické fakulty, http://web.etf.cuni.cz/ .

Dále jsme procházeli katalogy, bohužel jsme zde nenalezli žádné relevantní
dokumenty:
Souborný katalog ČR, http://sigma.nkp.cz/F - zadaná hesla: Dietenberger, Biblia, Testament, 1540.
Naskenovaný katalog KATIF, http://katif.nkp.cz/ - Generální katalog I/ Diens-Diez/ záložka č. 428-446.
Manuscriptorium, http://www.manuscriptorium.com/Site/CZE/default_cze.asp.

Prostřednictvím katalogu Karlsruhe Virtual Catalog KVK (http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk.html , zadaná hesla: dietenberger biblia beider allt 1540 ) jsme zjistili, že záznam výše uvedené knihy (záznam z Library Network of Western Switzerland) se vyskytuje v těchto zahraničních
katalozích:
* HBZ, Union Catalog North Rhine-Westphalia
* GBV, Union Catalog Northern Germany
* Library Network of Western Switzerland
* SWB, Union Catalog Southwest Germany
* BVB, Union Catalog Bavaria
* VD16