Jobova noc - rozbor básně

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych vás tímto poprosit o nástin či radu, jaký postoj/pozici zaujímá subjekt/mluvčí v díle Jobova noc?
I když jsem našla mnoho recenzí na toto dílo, v této věci si nejsem úplně jistá,proto si dovoluji napsat vám a požádat vás o radu, jaký právě postoj zaujímá mluvčí, zda-li zachycuje jen přítomnost (popis Joba a jeho pasivity) nebo i minulost při vítězství a osvobození apod.?

Předem děkuji za jakoukoliv informaci

Odpověď

Dobrý den,

rozbory literárních děl služba Ptejte se knihovny bohužel neprovádí.

Předpokládáme, že báseň bude podrobněji rozebrána v předmluvě vydání Jobovy noci  z roku 1977.

* HRUBÍN, František. Jobova noc. 1. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1977. 213, [2] s.  (  POHORSKÝ, Miloš. Hrubínovy verše z časů "Jobovy noci" In: Jobova noc, s. 7-41. - 1977 )

Rádi bychom Vám nabídli více informací k obsahu předmluvy, bohužel však toto vydání Jobovy noci není v Národní knihovně ČR dostupné.

Knihu ovšem nabízí celá řada dalších knihoven v ČR – viz http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000384970&local_base=SKC

Rozbor určitého úseku této básně přináší i příspěvek v Českém jazyce a literatuře:

* BLAŽEK, Josef. Literatura "zamořených let" v 8.ročníku ZŠ. In: Český jazyk a literatura. - Roč. 36, č. 4 (prosinec). - 1985/1986. - S.150-160