Jobova noc - počet zpěvů

Text dotazu

Dobrý den,
mohli byste mi prosím poradit ohledně díla Jobova noc? V primární literatuře je uvedeno, že tato skladba se skládá z pěti zpěvů. Nicméně v sekundární literatuře jsem našla, že původně se Jobova noc skládala ze čtyř zpěvů?
Proto se chci zeptat, jak je to správně?

Odpověď

Dobrý den,

V jakém rozsahu báseň vyjde záleží na vydavateli a samozřejmě autorovi.

Vypůjčili jsme si z našeho fondu dostupná vydání této  básně, která obsahují následující údaje:

 Všechna vydání jsou věnována památce Josefa Hory.

První vydání vyšlo v roce 1945 v nakladatelství Práce, v  edici Klín s ilustracemi Františka Hudečka.  Celá báseň má pět zpěvů.

Druhé vydání vyšlo v roce 1948 rovněž v nakladatelství Práce, v edici Klín, s obálkou Františka Hudečka. Báseň má čtyři zpěvy.

Další vydání jsou pak z roku 1959, 1977 a 2010.

U exempláře z roku 1959 je v záznamu uvedeno, že se jedná o báseň o pěti zpěvech. Ověřit si to nemůžeme, protože tento exemplář není dostupný, je uváděn ve ztrátách.

U exempláře z roku 1977 je v záznamu uvedeno, že Jobova noc je otištěna ve dvou verzích, tedy o čtyřech a pěti zpěvech.

Exemplář z roku 2010, který vyšel pod názvem Básně, obsahuje Jobovu noc o pěti zpěvech.

Jednoznačně Vám tedy odpovědět nemůžeme, a proto doporučujeme, abyste tento dotaz ještě konzultovala s kolegy v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, http://www.ucl.cas.cz/cs/knihovna/elektronicky-katalogptejteseknihovny.