jméno Žatecký

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli nemáte informace o původu jména Žatecký. Sám se zabývám rodokmenem a i v 17. stol. mí předci stále zůstávají kolem Brna, tzn. napadlo mě, jestli neexistuje spojitost s příjmením Žatecký a vesnicí Žatčany pod Brnem nebo je jasně prokázána souvislost s městem Žatec a případnou migrací v období třicetileté války (?).

Odpověď

Dobrý den,

příručka profesorky Dobravy Moldanové vykládá příjmení „Žatecký“ jakožto odvozené z místního jména. Nicméně jazykovědci dávají do souvislosti názvy obcí Žatec a Žatčany a poukazují na jejich možný společný původ.

V díle Ladislava Hosáka a Rudolfa Šrámka Místní jména na Moravě a ve Slezsku čteme, že jméno „Žatčany“ vzniklo pravděpodobně z akuzativu plurálu k obyvatelskému jménu „zatčené“, které bylo používáno pro označení „lidí bydlících u zatče/ v zatči; lidí ze zatče“. Slovo „záteč“ („zateč“) znamenalo místo na řece či potoce, kde se zatkává voda nebo kde se ve zúženém řečišti shromažďují ledy. Je pravděpodobné, že právě z toho to slova, nezávislé na sobě, vznikla místní jména „Žatec“ a „Žatčany“ (počáteční „ž“ se ze „z“ vyvinulo tzv. spodobou sykavky ostré s tupou – tedy jevem, na který poměrně často narazíme v rozmanitých nářečích). V této souvislosti Hosák a Šrámek doplňují, že se obec Žatčany nachází v areálu, který se dá vymezit jako jádro jihomoravské oblasti místních jmen zakončených na „-any“ – tedy, že je taková podoba názvu pro tuto oblast typická. Podobný původ místních jmen „Žatec“ a „Žatčany“ by tedy mohl nasvědčovat i hypotéze, že se příjmení „Žatecký“ mohlo vyvinout z obou těchto názvů.

Každopádně bychom Vám doporučovali konzultovat tuto záležitost i s odborníkem – jazykovědcem anebo specialistou v oblasti dějin daného regionu. Služba Ptejte se knihovny totiž nemá odbornou povahu – vycházíme pouze z informací, které najdeme v dostupných knižních zdrojích. Jazykové dotazy zodpovídá např. Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/; telefonní poradenství je bezplatné).

Zdroje:

Hosák, L. – Šrámek, R.: Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Praha : Academia,  1970-1980.