jméno v Soupisech poddaných podle víry z roku 1651

Text dotazu

Dobrý den,
vyskytuje se v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 (Rakovnicko),A. Pazderová,2007 a Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 (Boleslavsko, 2 sv.), A. Pazderová, 2005 příjmení Šrůta/ Šruta / Šrut či v německém zápise Schrut/a apod. ?
na Rakovnicku nejspíše v Lounech, na Boleslavsku Niměřice, Luštěnice, Horní Cetno,...
Související dotaz: Vyskytuje se naše příjmení i v Berní rule, myslím, že jsem je tam viděl na Lounsku.

Odpověď

Dobrý den,

Prošli jsme Soupis poddaných podle víra za Rakovnicko a jméno Šrut, Šruth, Šrůta, Šrůta a další zkomoleniny tohoto jména (jména se v té době hojně komolila) jsme nenašli. Momentálně procházíme oba díly Soupisu podle víry Boleslavska. Bohužel, Soupis poddaných podle víry nemá rejstřík, takže s výsledkem mějte prosím strpení.

V generálním rejstříku Berní ruly jsme nalezli jedno jméno, které by mohlo odpovídat:

Šruth Jan - obec: Žitovlice, soudní okres: Libáň, panství Rožďálovice,  povolání: sedlák

Dále uvádíme další Šruty bez křestního jména a s uvedeným pořadím: obec, soudní okres, panství

* Robousy - Jičín - Kumburk

* Kamenice - Jičín - Kumburk

* Skalka - Teplice nad Metují - Stárkov

* Litomyšl - Litomyšl - Litomyšl

* Doběsice - Písek - Brloh

* Kornice - Litomyšl - Litomyšl

* Vinary - Vysoké Mýto - Choceň

Příjmení Schrut

* Pardubice - Pardubice - Pardubice