Jméno Skála

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na historii jména Skála a proč takto byli lidé pojmenováváni.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení dříve označovalo něco, podle čeho bylo možné daného člověka charakterizovat - jeho povolání, výrazný povahový rys či příslušnost k místu. Příjmení Skála má tak velmi často původ v názvu místních jmen, které v názvu obsahovaly slovo "skála", příp. předci Skálové bydleli někde u skály, nad skálou, pod skálou apod.

Mohli takto ovšem  být označeni lidé i podle své povahy či fyzické zdatnosti - "mohl by skály lámat", "být tvrdý jako skála", mít srdce jako skála/kámen".

Pokud Vás zajímá vývoj příjmení obecně, doporučujeme přečíst např. úvodní text v knize Naše příjmení od Dobravy Moldánové.

Statistické informace o četnosti příjmení u nás naleznete na adrese http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

 

 

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.01.2016 10:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu