Jméno růže

Text dotazu

Proč má tato kniha Umberta Eca název "Jméno růže",
jak názen souvisí s tématem či dějem knihy?

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení názvu knihy najdete na samém konci.

Cituji poslední odstavec knihy str. 412: "Ve skriptoriu je zima, otlačený palec mě bolí. To co jsem napsal, zanechávám nevím komu, nevím už k čemu:

stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus." - Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci.

V článu U. Eca Poznámky ke "Jménu růže" sám autor vysvětluje název a smysl díla. Verš je převzatý z De contemptu mundi od Bernarda Morliacenského, benediktýna z XII. Myšlenka je, že ze všeho, co zmizelo, nám zůstávají jen holá jména.

Eco píše, že název románu má být sám o sobě klíčem k výkladu díla, dále

píše: "Jméno růže, to byla vlastně náhoda, název se mi zalíbil, protože růže je symbolická figura napěchovaná do té míry významy, že skoro už žádný nemá.

(.) Čtenář byl sveden z cesty, nemohl si zvolit žádný výklad, a i kdyby znal všechny možné nominalistické interpretace závěrečného verše, stejně k němu dorazil až na konec, když už si mezitím vybral nějaký výklad sám. Název má čtenáře zmást, a ne ho uvést na správnou cestu."

Jméno růže je postmoderní román, to znamená, že ponechává velký prostor k vlastní interpretaci každého čtenáře. V tomto románu jsou mnohé pasáže odkazem na sémiologii - nauce o znacích.

Zdroje:

*ECO, Umberto. Jméno růže. V Českém klubu 4. vyd. Praha : Český klub, 2007.

429 s. ISBN 80-85637-98-7.

*ECO, Umberto. Poznámky ke "Jménu růže". In Světová literatura. Roč. 31

(1986), č. 2, s. 227-241.

Odkaz na lístek v KATIFU:

(http://katif.nkp.cz/zaznam.aspx?katkey=030gk3&id=106600068&stranka=3)

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.02.2010 14:46

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu