Jméno Mařinec

Text dotazu

Prosím o objasnění vzniku jména Mařinec.
V jaké podobě se toto jméno prezentovalo v 17.století a později?
Předem děkuji a zdravím

Odpověď

Dobrý den,

výklad Vašeho příjmení viz níže. První použití příjmení Mařinec se nám nepodařilo dohledat.

Mařák - z žen. OJ Máří; z lat. OJ Mauritius (= pocházející z Mauretánie), Martin - viz tam, Marek - viz tam; též postava z lid. her na Moravě (na Smrtnou neděli chodili chlapci s Mařákem); Mařáček, Mařan (1377-82 Martinus dictus Marzan). Mařánek, Mařas, Mařata, Mařatka, Mařenec (též z názvu rostliny mařena barvířská), Mařík (1387 Marzik Okryzyri), Mařinec.

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. s. 114. ISBN 80-86781-03-8. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:ad490720-4016-11e4-bc3a-005056827e51

Maří - staročes. varianta Marie („milovaná Bohem“): Maruš, Maru- šák, Maruštík, Maryška, Mařáček, Mařák, Mařan, Mařá- nek, Mařas, Marata, Mařatka, Mařička, Marik, Mařinec

Zdroj: KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. s. 17. ISBN 80-238-8173-6. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:89b55280-a896-11e4-b69d-5ef3fc9ae867

„30. července. Sněm český v Tiovém složení svolán ku dni 27. srpna 1869, říšská rada pak ku dni 2. září. — »Politik« zabavena. — Konfiskace č. 196. »Nár. Listů « pro článek »Chtě jí — obětovnost«, v němž shledán zločin rušení veřejného pokoje dle § 65. a) tr. z. potvrzena. — C. k. policie zakázala přednášku v malostranské besedě dělnické »o mezinárodním spolku dělni-ckém*. — Pro oslavu vítězství volebního odsouzeni byli z Bfexr nice k peněžitým pokutám a sice po 25 zl. Jan Ryjáček a Jos. ČíXék; — »po 15 zl. Jos. Javůrék, Frt. Hejtmánek, Alois Tatter^. Jan Gotthard, Martin Fiřttk, Jan Nachbar, Jos. Česaný, Jan Javůrék, Jos. Hovorka, Václ. ,Fencl, Hynek Šmolka a Libor Kodl; — po 10 zl. Hynek Richter, Frt. ffiřt, Jan Vondřich,. Frt Marek, Jos. Mařínec, Vojt. Sedláček starší, Václ. Sedláček^ Vojt. Sedlá&k mladší, Jan Sedláček a Josef Češka. Úhrnem • tedy 24 provinilců odsouzených k summární pokutě 330 zl.“

Zdroj: ARBES, Jakub. Persekuce lidu českého v letech 1869-1873. V Praze: Frant. Bačkovský, 1896. s. 214. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:1f462c70-e198-11e6-9e7e-001018b5eb5c

V poznámce pod čarou Kotík ve své knize píše: „ *) V mém rodišti — píše Bartoš tamže — mlynárčík (t. j. mlynář- nký tovaryš) měl ženu resolutní, Mariánu, která domem vládla. Pročež. Tíká se domu „u Marjánů" a muži se vůbec říkalo Marián. Též jméno manželčino, v krajině neobyčejné, mohlo příčinou býti, že po něm manžel )pojmenován.“ Tento obyčej lze aplikovat i na příjmení Mařinec.

Zdroj: KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897. s. 37. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:45124b60-fddf-11e6-8830-005056827e51

Pro bližší informace můžete zkontaktovat jazykovou poradnu, viz https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html