jméno Lettycia

Text dotazu

Dobrý den, chtěli bychom dát dceři jméno Lettycia, ale bohužel jsme nenašli jméno v písemné podobě, proto Vás prosíme o dohledání jména. Hledali jsme jméno na internetu a tam se nám zobrazilo jako používané v Indonesii, Polsku, Italii. Když jsme se snažili najít seznam, bohužel se nám to nepodařilo. Tímto bychom Vás moc chtěli poprosit o ověření zda doopravdy existuje. Velice děkujeme

Odpověď

Dobrý den,

jméno Lettycia v této psané podobě jsme nenašli. Našli jsme jméno Leticie, které je možné dítěti dát. Je to jméno latinského původu a znamená "radost, krása". Italská podoba tohoto jména je Letizia. Anglická L(a)etitia, německy Lätitia, francouzská a dánská Laetitia, španělská, rumunská podoba je Leticia, holandská Letizia, Laetitia, Letia, polská Letycja, srbská a chorvatská Leticija, maďarská podoba Letícia. U nás se toto jméno vyskytuje pouze zřídka.

Podle zákona o matrikách, jménu a příjmení č. 301/2000 Sb.(a jeho dalších novelizovaných podob) je v České republice možné zvolit pro matriční zápis jakékoliv existující jméno (jména), a to v jeho základní, spisovné, pravopisně ověřené podobě. Týká se to nejen jmen českých nebo u nás zdomácnělých a běžně užívaných, ale i jmen méně obvyklých a cizojazyčných. Neexistuji jména ´povolená´ a ´nepovolená´, ale pouze jazykově ověřená, splňující v souladu se zákonem jazykové podmínky pro zápis do matriky ČR." Do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká.

Z jazykového výkladu matričního zákona vyplývá, že jméno se volí ze systému existujících, doložených jmen. Nelze tedy pro dítě vytvořit jméno zcela nové.

Na matrikách mají k dispozici seznam jmen, která lze v České republice zapsat do matriky. Tento seznam vychází z publikace Jak se bude Vaše dítě jmenovat? (autorka Miloslava Knappová). Její knihu jsme prohlédli, ale jak jsme psali jméno Lettycia v této psané podobě nenašli. Doporučujeme Vám tedy, abyste ještě zašla na matriku a nechala si od nich toto potvrdit.

Pokud se jméno v seznamu na matrikách nacházet nebude, je nutné získat znalecký posudek o možnosti užívat zatím nepovolené křestní jméno. Ten vydává PhDr. Miloslava Knappová, CSc. - soudní znalkyně v odvětví jazykovědy, jmenovaná Ministerstvem spravedlnosti ČR. Jedině ona ověřuje podoby jmen a příjmení pro zápis do osobních dokladů. Za posudek se platí řádově několik stokorun. Do žádosti musíte napsat, kdo bude nositelem jména (novorozeně, dospělý, chlapec, děvče), k jakému příjmení, případně dalšímu křestnímu jménu bude jméno užíváno, dále pramen, kde jste jméno našli + případně kopie příslušných dokumentů. Nezapomeňte ani na vaši zpáteční adresu a telefon.

PhDr. Miloslava Knappová, CSc.

Kubánské náměstí 1322/17

100 00 Praha 10 - Vršovice

tel.: 271 733 481

Zdroje:

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat? 4. přepracované a dopl. vyd. Praha : Academia, 2006. ISBN 80-200-1349-0.

* http://portal.gov.cz/app/zakony/zakon.jsp?page=0&nr=301~2F2000&rpp=15#seznam

* http://www.mvcr.cz/clanek/nahlizeni-do-matricnich-knih-a-sbirky-listin.aspx