jméno kasáren

Text dotazu

Dobrý den, jak se jmenovala kasárna v H.K. ,kde je teď soud ( vedle zimní haly) ???
děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jednalo se původně o jezdecká kasárna a nesla i tento název. Byla postavená v letech 1786 a 1787, když byla jízda z Hradce přeložena, obsadilo budovu dělostřelectvo. Více informací se dočtete na stránkách magistrátu http://www.hradeckralove.org/urad/jezdecka-kasarna

Naproti nim se pak nacházejí kasárny pro pěchotu známé jako Vodičkova kasárna (ta byla postavena v místech zasypaného ramene Orlice, byla na pilotech, a proto nesla název Wasserkaserne, správně by měl znít překlad kasárna vodní, ale vžil se lidový název Vodičkova kasárna).

Použité zdroje

Malina, Jiří. Pevnostní budova známá jako jezdecké kasárny : ukrytá a znovu objevená tajemství královéhradecké historie. (94). In Hradecký deník .Roč. 16, č. 284 (06.12.2007), s. 4, 1 obr.

Malina, Jiří. Kasárny pro pěchotu známé jako Vodičkova kasárna : ukrytá a znovu objevená tajemství královéhradecké historie. (97). In Hradecký deník , č. 26 (31.01.2008), s. 7, 1 obr.