Jméno Isabell

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda je povolené u nás v ČR mít jméno pro holčičku Isabell ?! Děkuji předem za odpověď. Na shledanou

Odpověď

Dobrý den,

v knize "Jak se bude vaše dítě jmenovat" od Miloslavy Knappové, která je soudní znalkyní pro ověřování podob jmen a příjmení, je uvedeno:

"...zapisují se jména základní, spisovné podoby pravopisně doložených, existujících jmen. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Z citace matričního zákona vyplývá, že do matriční knihy lze zapsat i takové jméno, které je v jiném než českém jazyce, tj. cizojazyčné podoby jména. Mohou to být jednak cizí podoby jména v češtině užívaného, tj. zapisuje se nejen Jiří, ale je možné matričně zapsat i anglickou podobu George apod. Dále je možné zvolit pro zápis do matriky i jazykově ověřenou základní podobu cizího jména, které nemá v češtině obdobu (např. byla zapsané albánské ženské jméno Drita)."

U nás známe podobu jména Izabela, Isabela; v anglicky mluvících zemích je však využíváno jméno Isabel(la), Isabell(e) a Is(o)bel.

Na základě výše uvedeného by tedy mělo být možné zapsat do matriky jméno Isabell.

Každopádně Vám doporučujeme zajít na matriku v místě Vašeho bydliště a zeptat se i zde - pracovníci by Vám měli dát jednoznačnou odpověď.

 

 

 

 

Použité zdroje

KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5. Dostupné také z: http://eknihy.nkp.cz/[…]/uuid:e3fd7f62-e38d-11e0-bfc3-001e4ff27ac1.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.04.2016 16:38

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu