jméno Housle

Text dotazu

Chtěla bych vědět, jak vzniklo místní jméno Housle - jedná se o pískovcovou rokli v Lysolajích.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jméno Housle se nám bohužel nepodařilo vyhledat v žádných nám dostupných zdrojích, které se zabývají vznikem a významem místních jmen.

Zdroje:

* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. 1. vyd. Praha : Česká akademie věd a umění, 1954. (1. díl A-H)

* KUČA, Karel. Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 2. díl H-Kole. 1. vyd. Praha : Libri, 1997. ISBN 80-85983-14-1.

* Lexikon historických míst Čech, Moravy a Slezska. 1. vyd. Praha : Argo, 2001. ISBN 80-7203-402-2.

* CUŘÍN, František a kol. Jazyk: nářečí, místní jména, slangy. 1. vyd. České Budějovice: Jihočeské nakladatelství, 1986.

* MYŠKA, Milan. Tajemství názvů aneb jak jistá místa ke svému jménu přišla. 1. vyd. Ostrava : Repronis, 2005. ISBN 80-7329-093-6 (brož.)

* TŘETINA, Jiří J. Jak vznikly názvy českých měst : aneb co Muamar Kaddafí neřekl!!!!!! [Česko] : Jiří J. Třetina, 2010. ISBN 978-80-86247-06-9 (váz.).

* CUŘÍN, František. Kapitoly z dějin českých nářečí a místních i pomístních jmen. 1. vyd. Praha : Universita Karlova, 1969.