Jméno Honza a příjmení Pačes

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat,zdali by jste mi neporadili, jak mohlo vzniknout moje prijmeni "Pačes", a jak vzniklo jmeno "Honza" dekuji

Odpověď

Dobrý den,

křestní jméno Jan je z němčiny přejatou variantou jména Johann (bibl.Johannes). Jedná se o jméno hebrejského původu (z hebrej. Jochánán) a znamená "bůh je milostivý", popř. "bohem daný, milostivý dar boží".
Domácké podoby tohoto jména jsou: Jenda, Jeník, Janek, aj.
Z německého Johann(es) pochází i český Hanuš.
Podle německého domácké podoby jména Johann - Hans - vzniklo české Honza, Honzík, Honzíček.
Křestní jméno Jan patří v současnosti stále k pěti nejoblíbenějším jménům.

zdroj : KNAPPOVÁ, Miroslava. Jak se bude Vaše dítě jmenovat. Praha :
Academia 2006. s. 651. ISBN 978-80-200-1349-1 ; 80-200-1349-0.

Příjmení Pačes má původ ve slově obecného významu "pačesy", což jsou vlákna získaná při česání lnu, též vlasy.  Může pocházet také z osobního jména Pačeslav (pocházející z osobního jména Pač, Páč).

zdroj : MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác, 2004.
229 s. ISBN 80-86781-03-8.