jméno Dagmar Ondrová

Text dotazu

Dobrý den,jaký je význam jména a příjmení Dagmar Ondrová.

Odpověď

Dobrý den,

Dagmar je severské jméno, patrně zvuková obdoba slovanské Drahomíry (polabské

Dragomiry). Vykládá se (se vztažením ke staroskandinávskému dagr+mar) jako „slavný

den“ popř. „denice“. Samotné Dag je keltského původu, vykládá se jako „den“, či „lesk“ a „nádhera“.

Příjmení Ondrová patrně pochází z řeckého Andreas = mužný, statný, odvážný, existuje mnoho podob: například Onderka, Ondračka, Ondráš, Ondrýsek, Ondruška.

Děkujeme za Váš dotaz

zdroje:

MOLDANOVÁ, Dobrava, 2010. Naše příjmení. ISBN 978-80-86781-03-8

KNAPPOVÁ, Miloslava, 2010. Jak se bude vaše dítě jmenovat? 20978-80-200-1888-5