jména, národní obrození

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o odpověď na otázku, která dvě křestní jména si nejčastěji dávali vlastenci v době Národního obrození. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, o křestních jménech pojednává níže uvedená kniha M. Knappové. Ta v úvodu věnuje pozornost i historickému vývoji. K situaci v 19. století (s. 20) píše, že v té době došlo k velkému oživení slovanských jmen, která byla chápána jako národní. Častým zvykem bylo připojovat ke svému jménu ještě druhé, národní. Např.František Ladislav Čelakovský atd. Nicméně, konstatuje Knappová, co do četnosti se na prvních místech stále udržují - v proměnlivém pořadí - jména Josef, Jan, František, Václav, Antonín, Karel; Marie, Anna, Kateřina, Josefa, Antonie, Františka.
Vladimír Šmilauer v úvodní stati k Průvodci našimi jmény od Fr. Kopečného uvádí v zásadě stejná jména a své výsledky zakládá na průzkumech adresářů. Z textu se zdá zřejmé, že nelze stanovit jednoznačné pořadí, protože neexistují prameny, které by podchycovaly vše. V jeho průzkumech se nicméně na prvním místě nejčastěji opakuje jméno Josef.

Pramen:

Jak se bude vaše dítě jmenovat? / Miloslava Knappová. -- Vyd. 4., přeprac. a dopl.. -- Praha : Academia, 2006. -- 651 s. ; 21 cm

Průvodce našimi jmény / František Kopečný ; [úv. stať] Vladimír Šmilauer. -- 2., přeprac. a rozš. vyd. -- Praha : Academia, 1991. -- 259 s. ; 21 cm.