jména měsíců/satelitů

Text dotazu

Podle kterých Bohů jsou pojmenovány planety Fobos, Kallisto a Io?

Odpověď

Přesněji jde o měsíce, pojmenovány jsou podle řeckých bohů. Fobos (v mezinárodním astr. označení Phobos) je měsícem Marsu, je pojmenován podle syna řeckého boha války Area (římský Mars), Fobos znamená hrůza, druhý měsíc Marsu je pojmenován podle druhého Areova syna Deima (Deimos), tj. děs.
Io a Callisto jsou měsíce Jupitera, pojmenované podle milenek nejvyššího řeckého boha Dia, římského Jupitera Íó a (Kallistó).
Podrobnější výklad najdete např. ve Slovníku antické kultury, Praha 1974.