jízdenka

Text dotazu

Kdy byla na světě vyrobena první jízdenka?

Odpověď

O tom, kdo vyrobil prvni jizdenku, se nam nepodarilo najit mnoho informaci.
Nespecifikoval/a jste, o jakou jizdenku se Vam jedna (na mestskou dopravu, vlak ci lodni listek?), zda se Vam jedna o jizdenku u nas nebo ve svete.

Nekolik odkazu Vam ale posilame:
s.289

jizdenky - pisemne potvrzeni o zaplacenem jizdnem se pouzivalo jiz na dostavnicich. U omnibusu a prvnich konkovych tramvajich se jizdne pri jednotne sazbe casto vybiralo do pokladnicek. Jakmile vsak byly zavedeny sazby podle delky ujete trati (pasmova sazba) a umozneny prestupy, bylo nutno vydavat cestujicim doklad s daty umoznujicimi kontrolu. Prvni prazske konky mely pro tento ucel odtrhavaci ruzky. ...
Zdroj:LOSOS, Ludvik. Dejiny mestske dopravy. Praha: Albatros, 1983.

Svet v pohybu : velka encyklopedie dopravy. Praha : Knizni klub, 2002. s.
132-133. ISBN 80-242-0768-0
1662 - v Parizi zacaly pravidelne jezdit prvni autobusy tazene konmi 1750 - v Evrope a USA byla jiz bezne provozovana pravidelna osobni doprava konskymi dostavniky
1829 - parni lokomotiva Rocket otce a syna Stephensonovych uspesne prosla provoznimi zkouskami a stala se prvni prakticky pouzivanou zeleznicni lokomotivou sveta
1832 - v New Yorku se objevila nova forma poulicni dopravy - tramvaje tazene konmi
1863 - v Londyne byla uvedena do provozu prvni mestska podzemni draha (metro) na svete, vyuzivajici parni lokomotivy

LOSOS, Ludvik. Dejiny mestske dopravy. Praha : Albatros. 296 s.
s. 30
Omnibus - jeho nespornym otcem byl vedec, francouzsky filozof a matematik Blaise Pascal
- vznikl napad promenit najemne vozy v Parizi v dostavniky - omnibusy, schopne pojmout co nejvice cestujicich
- pan Pascal pojmenoval navrhovane vozidlo "vuz za pet haleru" (carrose a cinque sol), objevilo se vlastne prvni jednotne jizdne v dejinach verejne dopravy
- v roce 1662 se v Parizi rozjely tyto povozy v peti pravidelnych linkach
s. 32-33
- Anglican John Shillibeer zahajil 4.cervna 1829 v Londyne pravidelnou omnibusovou dopravu na trati stredem mesta
- podle anglickeho zakona o dostavnicich z roku 1823 musel mit kazdy cestujici pred nastoupenim cesty radne vyplnenou jizdenku se jmenem a nastup a vystup mezi konecnymi stanicemi byl zakazan
- Shillibeer zavedl jednotne jizdne a jeho vozy zastavovaly kdekoliv na pozadani
Pokud byste potreboval/a dalsi informace, doporucuji obratit se napr. na Narodni technicke muzeum, kde by mohli mit vic informaci nebo odkazu na ne
http://www.ntm.cz/cs/
nebo Muzeum městské hromadné dopravy. Patočkova 4 Praha 6 - Střešovice 162 00 Telefon: 296 124 905, 296 124 909 Fax: 296 124 901 Web: http://www.dpp.cz