Jitro, lán

Text dotazu

Dobrý den, v textu jsem našla tyto slova "jitro" a "lán" jako určení rozměru pole. Je dohledatelné, kolik by to bylo v dnešních jednotkách?

Odpověď

Vážená paní ...,

děkujeme za Váš dotaz. Slovo lán je stará česká jednotka plošného obsahu, historické jednotky dohledat lze, problém je však v tom, že různé jednotky/míry existovaly s přívlastky, které je zpřesňovaly. Lán mohl být např.: zemský, vídeňský, panský, královský. Můžeme tedy určit velikost pouze přibližně. Pokud chcete přesnější určení, doporučuji Vám najít si, o který lán se ve Vašich textech jedná. Určující může být, i v jakém časovém období je tento výraz užíván.

Jitro s lánem přímo souvisí. Lán se mohl dál dělit na korce, pruty, jitra či provazce. Jak uvádí Chvojka (1982, s. 140-141) 1 lán byl zhruba 60-72 jiter, to je 17 ha až 20,5 ha. Cituje zde údaje z Hájkovy kroniky, kdy jeden lán byl 60 jiter a tedy 18,51 ha (Chvojka, 1982, s. 141).

Pro hlubší vhled do problematiky doporučuji tyto publikace, které se danou problematikou zabývají:

  1. SEDLÁČEK, August. ČESKÁ AKADEMIE VĚD A UMĚNÍ. Paměti a doklady o staročeských mírách a vahách, jež sebral a složil August Sedláček. V Praze: Česká akademie věd a umění, 1923, 498 s. ; 27 cm. Signatura: I-10628/1a
  2. KREJČÍK, Adolf Ludvík. ČESKÁ AKADEMIE VĚD A UMĚNÍ. Rejstřík jmenný a věcný k dílu Augusta Sedláčka Paměti a doklady o staročeských mírách a vahách. Praha: Česká akademie věd a umění, 1933, 193 s. Signatura: I-10 628/2

Použité zdroje

Primo SVK HK
CHVOJKA, Miloš a Jiří SKÁLA. Malý slovník jednotek měření. Praha: Mladá fronta, 1982, 278 s.
SEDLÁČEK, August. ČESKÁ AKADEMIE VĚD A UMĚNÍ. Paměti a doklady o staročeských mírách a vahách, jež sebral a složil August Sedláček. V Praze: Česká akademie věd a umění, 1923, 498 s. ; 27 cm.