Jiří Pištora, Země přibližných

Text dotazu

Dobrý den,
pracuji na seminární práci: Jiří Pištora-Země přibližných. Chtěla bych Vás tímto poprosit, zda-li byste mi mohli pomoci se sekundární literaturou na tuto sbírku? (odkazy,reference)? Život autora jsem našla ve slovnících apod.,o sbírce bohužel nemohu nic sehnat.
Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

bohužel k básnické sbírce Země přibližných Jiřího Pištory mnoho pramenů není. Níže Vám udíme přehled recenzí vyhledaných v bibliografických databázích Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze). Bohužel nedokážeme odhadnout, jak dalece se autoři jednotlivých recenzí tímto dílem zabývají, ale každopádně Vám doporučujeme do uvedených periodik nahlédnout.

BRABEC, Jiří. Kritický metr na metr knih. In: Orientace. - Roč. 1, č. 2, s. 57-61. - 1966 [Recenze.]

-> Slunce zapadá do hlíny [básnická sbírka] / Miloslav Bureš # Potopa -

-> Hlad [básnická sbírka] / František Halas # Žlučové kameje [básnická

-> sbírka] / Václav Lacina # Havraní stříbro [básnická sbírka] /

-> Jaroslav Mazáč # Země přibližných [básnická sbírka] / Jiří Pištora #

-> Výjevy [básnická sbírka] / Josef Rybák # Utkvělé černé ikony

-> [básnická sbírka] / Jan Zábrana # Ani popel [básnická sbírka] / Zdena

-> Zábranská # Setkání v Jugoslávii [próza] / Alena Bernášková # Věční

-> milenci [román] / Bohuslav Březovský # Kvapík pro lipicány [kniha

-> povídek] / Stanislav Bubeníček # Nebyly to moje děti [kniha povídek]

-> / Jana Černá # Kamenín [kronika] / Karel Dobeš # Inzerát na dům, ve

-> kterém už nechci bydlet [kniha povídek] / Bohumil Hrabal # Portréty

-> [kniha povídek] / Bořivoj Kopic # Hodinky s vodotryskem [kniha

-> povídek] / Alexandr Kliment # Kde jsi chodil, Satane? [kniha povídek]

-> / František Nepil # Srdce plné krve [kniha povídek] / Miroslav Stoniš

-> # Sto povídek aneb nesplněný plán [kniha povídek] / Jiří Suchý #

-> Martina [kniha povídek] / Zdeněk Šumas # Děti těch mrtvých [soubor

-> povídek] / Zdeněk Tax # Vedoucí místo [kniha povídek] / Stanislav

-> Vácha # Náledí [román] / Čestmír Vejdělek # Kosti [kniha povídek] /

-> Ivan Vyskočil

RAFAJ, Oldřich. Životy české poezie. In: Červený květ. - Roč. 11, č. 9 (září), s. 287. - 1966 [Recenze sbírek.]

-> Progresivní nepohoda [sbírka básní] / Emil Juliš # Utkvělé černé

-> ikony [sbírka básní] / Jan Zábrana # Minulé příští [sbírka básní] /

-> Jiří Šerých # Hřích ublížit [sbírka básní] / Oldřich Wenzl # Země

-> přibližných [sbírka básní] / Jiří Pištora # Žalmy [sbírka básní] /

-> Josef Peterka # Obrys bolesti [sbírka básní] / Ladislav Dvořák # Tři

-> ze dvou [sbírka básní] / Rudolf Matys

ŠIMŮNEK, Jaroslav. Knihy ortelné. In: Mladá fronta. - Roč. 22, č. 305 (5. 11.), s. 2. - 1966 Recenze sbírek.]

-> Země přibližných [sbírka básní] / Jiří Pištora # 27 [sbírka básní] /

-> Petr Chvojka # Svatební peří [sbírka básní] / Miloš Vodička #

-> Netrpělivost [sbírka básní] / Antonín Brousek

VACÍK, Miloš. Dva z nejmladší generace. In: Rudé právo. - Roč. 46, č. 172 (24. 6.), s. 2. - 1966 Recenze; též recenze J. P. Země přibližných.]

-> Netrpělivost [sbírka básní] / Antonín Brousek # Země přibližných

-> [sbírka básní] / Jiří Pištora

JELÍNEK, Antonín. Přibližnost. In: Literární noviny. - Roč. 15, č. 24 (11. 6.), s. 4. - 1966 [Recenze.]

-> Země přibližných [sbírka básní] / Jiří Pištora

MILOTA, Karel. U hranic staré a nové poezie. In: Plamen. - Roč. 8, č. 5 (květen), s. 145-149. - 1966 [Recenze.]

-> Země přibližných [sbírka básní] / Jiří Pištora # Netrpělivost [sbírka

-> básní] / Antonín Brousek

TREFULKA, Jan. Věčné problémy třicátníků. In: Host do domu. - Roč. 13 , č. 6 (červen), s. 47-48. - 1966  [Recenze.]

-> Země přibližných [sbírka básní] / Jiří Pištora # Utkvělé černé ikony

-> [sbírka básní] / Jan Zábrana

Langerová, Marie. Tichounké bílé malé hrůzy. Literární noviny, 1994, 5(28), s. 7. ISSN 1210-0021. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/?path=LitNIII/5.1994/28.

Stručné informace (cca 1 odstavec) ke sbírce Země přibližných

Dále jsme procházeli přímo básnickou sbírku Země přibližných, ovšem nejsou zde žádné doslovy, které by Vám pomohly více analyzovat dílo.

* Pištora, Jiří. Země přibližných. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1965. 77, [4] s. Cesty; sv. 76.

* Pištora, Jiří. Básně a brundibásně: [soubor básnického díla]. Vyd. (v tomto souboru) 1. Brno: Host, 2011. 358 s. Edice poesie Host. Velká řada; 8. ISBN 978-80-7294-514-6.

Pozn.:  stručně zmíněna i sbírka  Země přibližných

Pro dohledání článků jsme také využili článkovou databázi ANL - články v českých novinách, časopisech, sbornících (články od r. 1991, dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F), ovšem zde jsme žádný záznam nenašli. Pro registraci starších článků sloužili dva klasické tištěné zdroje - Retrospektivní článková bibliografie 1945-1952 (kartotéka) a Články v českých časopisech 1953 - 1990 (tištěná bibliografie). Pokud byste měla zájem, můžete vyhledávat také v těchto zdrojích - pokud jste čte čtenářkou NK ČR, oba Vám jsou přístupné v Referenčním centu NK ČR (kartotéka přinesena na vyžádání většinou do druhého dne), více informací viz http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/refc.