Jiří Kolář - Mor

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, podle jakého textu je nastudována dramaticko-slovesná koláž Mor (z roku 1993, Brno, Audiostudio) Jiřího Koláře a zda existuje nějaká interpretace, výklad tohoto textu.

Odpověď

Dobrý den,

předlohou by mohlo být Mor v Aténách, viz níže, ale s jistotou to nemůžeme určit, protože jsme audio neslyšeli. Jiné informace se nám nepodařilo najít. Doporučujeme obrátit se také na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/.

KOLÁŘ, Jiří. Chléb náš vezdejší. Mor v Athénách. Praha - Litomyšl: Paseka, 2000.

Anotace

"Dvě divadelní hry z let 1958-1961 jsou posledními autorovými slovesnými díly. Obnažením života jako dění beze smyslu a groteskností dialogů souvisejí Kolářova dramata s divadlem absurdity. Poselství Kolářovy beznaděje má ve však srovnání s texty Beckettovými, jež v té době překládal, zřetelněji reálný základ. Kolářův groteskní dialog stojí jednak na reálném intimním životním zážitku, jednak na vyjádření společenské situace či problematiky obecné - někde je jejich přímou parafrází. Beznaděj Kolářových dramat má motivaci více společenskou a mravní než filosofickou. Při bližším pohledu na jejich text je zřetelná větší souvislost s Kolářovým básnickým dílem než s absurdním dramatem. Nejpodstatnější vlastností Kolářových divadelních her, jejichž kompozice je určena metodou literární koláže, je lyrické východisko, jež spojuje tato dramata s celým básníkovým dosavadním dílem a zároveň ukazuje na souvislost se soudobým světovým dramatem beckettovského typu."

Mor v Athénách vydala také Dilia v roce 1965 v edici Meč. Kolářova dramata byla knižně vydána německy a francouzsky, v knižní podobě vychází česky poprvé v roce 2000. Hra Mor v Athénách je výslovně koncipována jako divadelní koláž.

Podle sdělení vedoucí archivu rozhlasu:

"dramaticko-slovesnou koláž J. Koláře Mor nastudovalo Audiostudio, dramaturg Jaromír Ptáček, stereoscénář Petr Dufek (+režisér+redaktor)  a Jiří Hanslian (+zvukový mistr), vysílána byla na stanici Vltava v rámci programové řady Ars acustica 30.3.1993, reprízy 31.3.1993, 13.6.2006 (Klub rozhl.hry).

Můžete se obrátit na badatelnu archivu ČRo (tel. 221553310, Ivana.Zuranova@rozhlas.cz) a text koláže si prostudovat".