Jiří Karásek ze Lvovic: Modlitba ke svatému Eustachu (Sonet ke svatému Eustachu)

Text dotazu

Kapličko osamělá - paměť křísí
-legendu dávnou,když jsem zahlédl
patrona myslivců - jejž jelen kdysi -
- kříž v parozích - ke Kristu převedl.

Toto je první sloka sonetu Jiřího Karáska ze Lvovic. Dalo by se prosím zjistit, z které Karáskovy sbírky báseň pochází a kdy byla napsaná?
Sonet se týká kapličky sv. Eustacha nad Křivoklátem.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

prošli jsme nám dostupné zdroje a zjistili jsme, že báseň byla nejspíš napsaná pro slavnost k obnovení kapličky sv. Eustacha na Křivoklátě. Při této příležitosti vyšel Křivoklátský památník 21.IX.1947, ve kterém hned za titulním listem sonet je uveřejněn.

Křivoklátský památník vyšel rozšířen ještě v roce 1997, (Sonet na str. 4).

Prošli jsme některé básnické sbírky Jiřího Karáska ze Lvovic, ale Modlitbu ke svatému Eustachu jsme nenašli. Není o ní zmínka ani v jiných zdrojích, které jsme měli k dispozici (Národní digitální knihovna, systém Kramerius, katalog LA PNP, elektronický katalog NK ČR, báze NKC a další katalogy a databáze v rámci Souborného katalogu).