Jindřich Otipka

Text dotazu

zajímal by mě životopis a dílo akademického malíře Jindřicha Otipky

Odpověď

Dobrý den, ve Slovníku českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002 se o Jindřichu Otipkovi píše: "Narozen 3.4.1921 v Neplachovicích u Opavy, zemřel 8.4.1986. Studoval na Státní grafické škole v Praze (1947) a užité malířství a grafiku u profesorů J.Baucha a E.Filly na VŠUP tamtéž (1947 - 1952).
Působil jako pedagog v oboru výtvarné propagace na SPŠ stavební v Ostravě.
Zabýval se volnou i užitou malbou. Věnoval se především krajinomalbě, zátiší a malbě květin. Na svých plátnech zachytil Ostravsko, Českomoravskou vysočinu a Slovensko. V 60.letech se odklonil od realismu a zabýval se kubismem, který ovlivnil jeho zátiší a figury a abstraktním uměním, jež inspirovalo krajinomalbu. 70.léta přinesla návrat k realismu. Používal výtvarnou zkratku, nervní svěží rukopis a výraznou obrysovou linii důrazně obepínající tvary. Zastoupen ve sbírkách Slezského zemského muzea v Opavě.

Samostatné výstavy: 1959 - Opava, Slezské muzeum (s A.Rozehnalem), 1972 - Opava, Slezské muzeum - Ostrava, Galerie, Dílo, 1984 - Český Těšín, foyer Těšínského divadla, 1986 - Opava, LŠU - výtvarný obor, 1991 - Opava, Výstavní síň ZUŠ - Dům umění

Kolektivní výstavy: 1958 - Hradec nad Moravicí, 10 let umění na Ostravsku, 1980 - Opava, Dům umění, Výtvarná tvorba Opavska - Liptovský Mikuláš, Oblastní galerie P.M.Bohúňa (repríza), 1985 - Opava, Dům umění, Současná výtvarná tvorba Opavska.

Literatura:
Augustin I.(red): Výtvarná tvorba Opavska.Katalog.Dům umění, Opava 1980.
Doucha, Stanislavová: Současná výtvarná tvorba Opavska. Katalog. Dům umění. Opava 1985.
Schenková, M.: Výstava obrazů akademického malíře Jindřicha Otipky. Pozvánka na výstavu. Opava.1986.
Toman, P.: Nový slovník československých výtvarných umělců. Dodatky. Výtvarné centrum Chagall, Ostrava 1994."

Zdroj: Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950...10.sv. 1.vyd.Ostrava : Výtvarné centrum Chagall,2002.ISBN 80-86171-15-9 (sv. 10 : váz.).s.239.

Lexikon českých výtvarníků (databáze) uvádí jako možný zdroj informací i publikaci:
HÝL, Vladimír: Přehled výtvarně uměleckých výstav na Ostravsku, Opavsku a Těšínsku (v letech 1920-1949), Slezský ústav Československé akademie věd, Opava. 1961.
(Databáze českých výtvarníků je přístupná uživatelům Národní knihovny v Referenčním centru NK ČR).

V případě hlubšího zájmu o akademického malíře Jindřicha Otipku se můžete obrátit na Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze: http://upm.cz/ , popřípadě na
Slezské zemské muzeum v Opavě: http://www.szmo.cz/ .