Ježíšovo srdce

Text dotazu

Dobrý den, děkuji Vám za odpověď, jestliže se nebudete zlobit, že zneužívám Vaší služby, chtěla bych ještě poprosit o radu, kde hledat obrazy, kresby či rytiny Ježíše se srdcem v plamenech, z kteréhokoli období. Mnohokrát děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, Ježíšovo srdce jako předmět úcty se objevuje již u církevních otců a ve středověké mystice; nicméně s velkou silou a v podobě, kterou máte na mysli, pak zejména po soukromých zjeveních Marie Markéty Alacoque (1647-90) v letech (1673-75). Vyobrazení Ježíše s planoucím (plamenným) srdcem se objevuje na modlitebních obrázcích, v knížkách i veřejných vyobrazeních od konce 17. století. Rozšířené je nejvíce v 18. a 19. století. V r. 1858 byl ustanoven svátek Srdce Ježíšova.

Několik příkladů uvádějí i citované slovníky, např. Roytův. Něco byste patrně našla v knihách věnovaných Marii Markétě Alacoque. V bázi NKC (http://sigma.nkp.cz/F/) stačí zadat do hledání ve všech polích zadat Alacoque; podobně nebo v kombinaci s dalšími slovy lze hledat v Googlu obrázky: http://images.google.com/, klíčová slova např:
Kristus srdce
Christ heart
sacred heard

Prameny:

Postavy, atributy, symboly : slovník křesťanské ikonografie / Hynek Rulíšek. -- Vyd. 1.. -- V Hluboké nad Vltavou : Alšova jihočeská galerie, 2005. -- [500] s. : il. (některé barev.) ; 30 cm

Slovník biblické ikonografie / Jan Royt ; [ilustrace Dagmar Hamsíková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 2006. -- 342 s. : il. ; 25 cm

Lexikon symbolů : obrazy a znaky křesťanského umění / Gerd Heinz-Mohr ; [z německého originálu ... přeložila Eva Urbánková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Volvox Globator, 1999. -- 318 s. : il. ; 21 cm.