Ježek - Ježíš

Text dotazu

Existuje nějaká spojitost mezi slovy Ježek a Ježíš?
Ježek je zdrobnělina od původního slova jež.
Jméno Ježíš je v češtině běžně odvozováno od latinského Iesus a poté německého Jesus.
Město Jihlava má ve znaku ježka a německy se jmenuje Iglau.
Což je odvozeno od Igel, tedy ježek.
Praslovanské slovo ježь je shodného původu se starořeckým ἐχῖνος, což znamená také ježek a vychází z toho i pragermámské igil.
Ježek má bodliny.
Ježčí bodlina se do angličtiny překládá jako spine.
To znamená ostrý předmět nebo trn.
Anglicky se trn přesně řekne thorn.
To vychází z latinského písmene Þ, které se v mnoha jazycích překládá je jako thorn.
Spnie (tedy thorn) pochází z latinského spina.
Paliurus spina-christi je keř Trnovec Kristův z čehož byla údajně trnová koruna.

Odpověď

Dobrý den,

 z dostupných zdrojů se nám bohužel nepodařilo nalézt žádnou zmínku, která by naznačovala, že by tato slova mohla být příbuzná. Předlohou k v češtině užívané podobě jména Ježíš je původní hebrejské Ješu či Jesua, které zřejmě definovalo základní podobu a znělost jména. Této spojitosti nenapovídá ani eventuální nápadnější podobnost jména Ježíš a výrazů pro ježka v jazycích, které zmiňujete. Znělostní spojitost pojmů ježek a Ježíš si tak troufáme pokládat za lingvistickou náhodu.

Čerpali jsme z následujících zdrojů:

*Janyšková, I. – Karlíková, H. (eds.), Studia etymologica Brunensia 10: E. Havlová, České názvy savců. Historicko-etymologická studie. Praha: Nakladatelství Lidové noviny 2010. ISBN 978-80-7422-037-1.

*Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1935-1957. s. 1217. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:b03006e31a8d4c883d41b541577a41b0

*https://www.cirkev.cz/archiv/101229-nejsvetejsi-jmeno-jezis

*https://cs.wikipedia.org/wiki/Je%C5%BE%C3%AD%C5%A1_(jm%C3%A9no)